4p

Miközben tavaly 29,6 milliárd forintért értékesített a kormány az állami vagyonból, 108 milliárd forintot költött annak gyarapítására - derül ki egy írásbeli parlamenti válaszból.

A héten derült ki, hogy újabb közműcégek kerülnek az MVM-en keresztül az állam tulajdonába. Ahhoz még nagyon friss a hír, hogy sejtésünk lehessen, mindez mennyibe is fog kerülni, azt viszont tudhatjuk, hogy mennyit is költött a kormány eddig az államosításokra. Illetve, mekkora bevételre tett szert az állami vagyon értékesítésének köszönhetően. 

Sheiring Gábor, független parlamenti képviselő ugyanis "Mennyibe került eddig az adófizetőknek a kormány államosítási mániája?" címmel intézett kérdést a nemzetgazdasági miniszterhez. Helyette a fejlesztési miniszter, vagyis Németh Lászlóné adott kimerítő választ, melynek köszönhetően részletes adatokat ismerhettünk meg az Orbán-kormány elmúlt három évének vagyongazdálkodásáról.

A dokumentum szerint 2010 és 2013 között a vagyonvásárlások a 2013. évi GDP arányában 2,2 százalékot tesznek ki (642 milliárdot), a bruttó adósság tavalyi értékéhez viszonyítva pedig 2,9 százalékot.

108 milliárd vagyonszerzésre

A válaszban feltüntetett táblázat szerint tavaly 108,4 milliárd forintot költött az Orbán-kormány vagyonszerzésre. Ez az előző évinek több mint a háromszorosa, viszont a 2011-es "nagybevásárlást" nem "übereli", hiszen akkor 514 milliárdot adtak ki Orbánék az állami vagyon gyarapítására. Arra is emlékezni kell ugyanakkor, hogy ennek az összegnek a 97 százaléka csak a Mol-pakett visszavásárlását fedezte. Emellett 15,5 milliárdos tőkeemelést is végrehajtottak az azóta már csődbe ment Malévnál. A légitársaságra összesen egyébként 44 milliárdot költöttek 2010 és 2012 között.

Tavaly a legjelentősebb tételt az E.On megvétele miatt szükségessé vált 71 milliárdos MVM-feltőkésítés jelentette. Emellett 4,4 milliárdba került az, hogy bevásárolta magát és tőkét emelt a hulladékszállítás területén működő Remondis Magyarország Kft.-ben. Harmadik legjelentősebb tétel a Tokaji Kereskedőház Zrt-ben végrehajtott 3 milliárd forintos tőkeemelés volt.

29,6 milliárdos értékesítés

Tavaly közel 29,6 milliárd forint értékben adott el az állam társasági részesedéseket, és bár a 2012-es évi ilyen jellegű kiadásokat jócskán meghaladja, a 2011-es 36,7 milliárdtól valamivel elmarad. Visszanézve a korábbi éveket, 2010 legnagyobb értékesítése az árvízvédelem és belvízvédelem területén működő ÁBKSZ Nonprofit Kft. pályázat útján történő eladása volt. Ez 52 millióval gyarapította az állam kasszáját. 2011-ben szinte az összes bevétel abból származott, hogy érvényesítették a Budapest Airport Zrt-re vonatkozó opciós jogot. A Debreceni Campus, a Hungexpo Zrt., és a többi értékesítése csupán 100 milliót hozott a konyhára. 2012-ben 10 milliónál kisebb bevételek folytak be az egyes részesedések értékesítéséből, a tavalyi év viszont ennél érdekesebb dolgokat tartalmaz.

Ahogy írtuk, 29,6 milliárd forintja származott az államnak az eladásokból, melyek közül a legnagyobb tétel a Magyar Posta Zrt. 25%-1 szavatai jogot jelentő részesedés eladása 19 milliárd forintért. Ezt a kisebbségi részvénycsomagot egyébként 2013 októberében a Szövetkezeti Hitelintézetek Integrációs Szervezete vásárolta meg a takarékszövetkezeti rendszer átalakításával összefüggésben.

Emellett 10,3 milliárd forintért sikerült eladni a Nyugdíjreform és Adósságcsökkentő Alapban lévő Egis részvényeket. Érdekesség, hogy miközben az állam egyáltalán nem zárkózik el, sőt előnyösnek is tartaná a közműcégek visszavételét, a tavalyi évben feltűnik a TIGÁZ Zrt. kisebbségi csomagjának eladása is, amiért 138 millió forint vándorolt az állami kasszába.

Ingatlanok is vannak

A fentiek mellett az állam nemcsak társasági részesedésekkel "gazdálkodhat", hanem ingatlanokkal is, bár azok többségében csak a kiadási oldalt erősítik. 2010 óta ugyanis mindössze a győri ingatlanok Audi részére történő eladásából származott egy 6,5 milliárd forintos bevétele az államnak.

Ami a kiadásokat illeti, 2011-ben 5 milliárd forintos költsége volt, amikor megvette a Ferencváros stadionját. 2012-ben nem sokkal költött többet: 6,9 milliárd forintot, melyből a legnagyobb tételt a Nemzeti Eszközkezelő ingatlanvásárlásai jelentették, 2 milliárd forintos értékben.

Tavaly aztán sikerült még ennél is többet költeni, ami annak köszönhető, hogy az Eszközkezelő aktivizálta magát az ingatlanvásárlások területén, és 23,5 milliárd forintot költött. Emellett 7,4 milliárdot kellett kiadni a Fradi-stadion beruházási munkálataira, illetve még 4 milliárdért megvette az állam a Hajógyári szigeti ingatlanokat is. Összesen tavaly az ingatlanokkal összefüggésben 41,8 milliárd forint kiadása keletkezett az államnak.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!