4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ha a "10 év alatt egymillió új munkahely" 4 évvel ezelőtti választási ígéret nem is a legnagyobb, de hogy a legismertebb, abban biztosak vagyunk. Egy hónappal az újabb voksolás előtt megnézzük, hogyan teljesítette az Orbán-kormány eme ígéretét.

Orbán Viktor először 2009-ben vázolta fel a tervét, mely szerint 10 év alatt egymillió új munkahelyre van szükség a magyar gazdaságban. Később ez a Fidesz 2010-es választási kampányába is bekerült, és azóta is rendre előkerül különböző kontextusokban. Mivel egyre inkább közeledik az újabb parlamenti választás, úgy gondoltuk, ideje elővenni a legnagyobb ígéreteket, terveket, és megvizsgálni, mire is jutott a kormány. Azt mindenekelőtt fontosnak tartjuk megjegyezni, hogy cikkükben a munkaerőpipacra gyakorolt szezonális hatások miatt szakmailag nem a legszerencsésebb módon hasonlítunk össze a januári adatokat júniusival. Mivel azonban a választások a következő hónapban lesznek, és a legfrissebb adatok januáriak, így ebből tudunk "dolgozni".

Számításaink során 2010 júniusát vesszük alapul, amikor a foglalkoztatottak száma a 15-74 éves korosztályban 3,779 millió volt. Vagyis a tervek szerint 2020-ra 4,779 millió magyarnak kellene hetente legalább egy órát dolgoznia. Ha pedig időarányosan nézzük, akkor 2013 végén már 4,079 millió foglalkoztottról kellett volna szólnia a híreknek. Helyette viszont "csak" 4,015 millióan dolgoztak. Ha tehát innen nézzük a képet, akkor annyira nem is rossz a helyzet, időarányosan majdnem ott tartunk, ahol kellene. A differencia mindössze 64 ezer foglalkoztatott.

A helyzet azonban ennyire nem egyszerű, hiszen a 2012-ben kialakult európai gazdasági problémák, melyek hazánkba is begyűrűztek, nem támogatták a munkaerőpiac fellendülését. Éppen ezért a korábbiaknál nagyobb volumenű közmunka-programokra volt szükség, aminek a foglalkoztatásnövelésben betöltött kiemelkedő szerepét nem is titkolta a kormány. A 2011-ben megjelentetett Nemzeti Munka Tervben foglaltak alapján egészen 2015-ig döntő részben ez "teremt munkahelyeket".

Éppen ezért érdemes a közmunkásokkal korrigálni a foglalkoztatotti számokat, hiszen így sokkal helyesebb és pontosabb képet kaphatunk a változásokról. Mivel azonban előbbi havi adat, míg a foglalkoztatottak száma háromhavi átlag, a közmunkások statisztikájából háromhavi átlagokat csináltunk, amit egész egyszerűen levontunk a havi rendszerességgel közölt foglalkoztatotti számokból. Így 2013 decemberében ha nem lettek volna közmunkások, 4,015 millió helyett "csak" 3,843 millió dolgozóról számolhatott volna be a Központi Statisztikai Hivatal. Az alábbi grafikon jól szemlélteti egyébként a differenciát az eredeti és az átlagunk korrigált adatsor között. Látható, hogy szignifikánsan lassabb lenne a foglalkoztatás bővülése a másodlagos munkaerőpiac nélkül.

Ha pedig már a közmunkásokat kivettük a képből, akkor meg lehet nézni a tényleges "munkahely-teremtés" teljesülését, mellyel kapcsolatban elmondható: mindössze 163,7 ezer munkahelyet sikerült közel 3,5 év alatt összehozni. Azt viszont, hogy ezek közül mennyi a külföldön dolgozó, nem lehet tudni, mivel erre vonatkozó pontos statisztika nincsen. A KSH még év elején kiadott közleménye szerint 2013-ban előző évhez képest 12 ezerrel nőtt a külföldön dolgozók száma. Ha 2012-re és 2011-re is egy ennél szerényebb, 10 ezer fős növekedést veszünk alapul, akkor ezzel korrigálva a növekményt, már csak 131 ezres bővülés történhetett.

Összességében elmondhatjuk tehát, hogy a majdnem 5 évvel ezelőtt megfogalmaztott céltól eléggé el vagyunk maradva (mégha a szezonális hatások javítanak is a bizonyítványon), ám arról sem szabad megfeledkezni, hogy a kormányzati ciklus első fele inkább a recesszióba süllyedésről és a költségvetési kiigazításokról szólt, mint a gyarapodásról. Így pedig a vállalkozások sem tolonganak, hogy újabb és újabb munkaerőt vegyenek fel, sőt 2010-hez képest még mindig jelentős elmaradásban van a munkaerőpiacnak eme, öt főnél nagyobb vállalatokat magába foglaló szegmense. Jó hír, a kilábalás elkezdődött, ám ahogy azt egy korábban is megfogalmaztuk: minden bizonnyal előbb a meglévő - válság miatt lecsökkentett - kapacitáskihasználtságot fogják növelni a cégek, és csak ezután jelentkezhet igény a létszám bővítésére.

Székely Sarolta
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!