4p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Hiába választási év a 2014-es, a központi költségvetés számain - legalábbis a tavaly év végén elfogadott törvény alapján - ez egyáltalán nem látszik. Az idei évre a 2013-asnál kisebb bevételt és kiadást terveztek, ilyenre pedig nem volt még példa.

2010-ben az új kormánytagok által tett nyilatkozatok sorra a megörökölt költségvetés zűrzavarát és káoszát emlegették, mely miatt szerkezeti reformokat tartottak szükségesnek, Orbánék pedig - egy nyári brüsszeli vizitet követően - a 3 százalék alatti hiány elérését, és adóreformot tűztek ki maguk elé célként. Éppen ezért a nyakunkon lévő választások okán górcső alá vesszük, hogyan alakult át a magyar büdzsé 4 év alatt. Ezúttal a központi költségvetés bevételeinek és kiadásainak nominális változását és GDP-hez mért viszonyát vizsgáljuk meg.

Ha szigorúan csak a számokat nézzük, beigazolódni látszik Varga Mihály, nemzetgazdasági miniszter 2014-es büdzsével kapcsolatos többszöri kijelentése, miszerint ez nem egy választási költségvetés. Az elfogadott törvényjavaslat szerint ugyanis 10 697 milliárd forintos bevételt és ezzel szemben 11 658 milliárdos kiadást terveztek be, ami a 2013-as számokhoz képest sorrendben 2,5, illetve 2,4 százalékkal kevesebb. (2010-ben egyébként még "csak" 8464 milliárd bevétele és 9300 milliárdos kiadása volt a büdzsének).

Ezt az idei csökkenést különösen a választási év égisze alatt rendkívülinek is nevezhetjük, hiszen 2006-ig visszamenőleg ilyenre (vagyis, hogy egyszerre mindkét főösszeg csökken) még egyszer nem volt példa. Csak az egyik oldal korábbitól való elmaradása is csupán kétszer történt meg, ráadásul mindkettő a mostani Orbán-kormány ideje alatt. A bevételek 2011-ben 1,6 százalékkal múlták alul a 2010-est, míg a kiadások 0,5 százalékos csökkenése 2012-ben történt meg.

Ennek ellenére, ha azt nézzük meg, hogy 2010-hez képest mennyit változtak a főösszegek, jelentős növekedésről kell beszámolnunk. A bevételek idei összege 28,4 százalékkal, a kiadások pedig 16-tal haladják meg a kormányváltás évit, ahogy fentebb már megjegyeztük, ekkor a bevételek nagysága 8464, a kiadás pedig 9300 milliárd volt. Az alábbi grafikonon egyébként már nagyon jól kirajzolódik az Orbán-kormány reformjainak, szerkezeti átalakításainak az eredménye. 2010-hez képest ugyanis miközben a költekezéseket igyekeztek jobban kordában tartani, a bevételek növelésére jóval nagyobb hangsúly helyeződött.  Mindezt egyébként nagy mértékben az új adók eredményezték, míg a költekezés visszafogását például a munkaerőpiaci juttatások lefaragása támogatta.

Már közel annyi a bevétel, mint a kiadás

A reformok eredménye a GDP-arányos számokban is visszatükröződik, csak némileg másként. Idén az állam a GDP 34,9 százalékának megfelelő összeget von el a gazdaságból, a piacról bevételként, míg kiadásként annak 38,1 százalékát adja vissza. Bár a költekezés több, mint amennyi bevétele származik a büdzsének, az arányszámok, az elmúlt években jelentősen közelítettek egymáshoz.

Az alábbi grafikonon is látható, hogy például a 2006-os év mennyire rossz is volt ebből a szempontból. Akkor a bevételek a GDP 27,7 százalékát tették ki szemben a kiadások 36 százalékos arányával.

Kíváncsiak lettünk volna még arra is, hogy a magyar központi kormányzat GDP-arányos bevételei és kiadásai milyenek a többi uniós tagállam vonatkozásában, ám csak 2012-re találtunk adatokat az Eurostat honlapján. Akkor mindenesetre az uniós statisztikai hivatal szerint a GDP-re vetített bevétel a 6. legmagasabb volt; minket Görögország, Egyesült Királyság, Málta, Dánia és az élen álló Norvégia előzött meg.

A kiadások területén viszont némileg jobban állunk, "csak" a 10.-ek voltunk, és többek között olyan országok előzték meg hazánkat, mint Izland, Dánia, Görögország, vagy a legnagyobb mértékben költekező Egyesült Királyság.

Székely Sarolta
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!