5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Bár próféták nem vagyunk, tételes gazdasági program hiányában az mfor.hu eljátszott a gondolattal, vajon miket hozhat a következő kormányzati ciklus.

Ahogy azt a különböző felmérések alapján sejteni lehetett, a Fidesz-KDNP pártszövetség nyerte a 2014-es választásokat (98,97 százalékos feldolgozottságnál 66,8 százalékuk van az új Országgyűlésben). És tette mindezt úgy, hogy Orbán Viktor március közepén a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara Gazdasági Évnyitó gazdaságpolitikai fórumán csupán annyit mondott a programjukról: "folytatjuk". Szerényebb megfogalmazással a "folytatni szeretnénk" kifejezést használta.

Mivel gazdasági programként "csak" az ezen a megnyitón vázolt 10 pont nevezhető - azok is inkább célok, mint konkrét intézkedések -, az mfor.hu végiggondolta, mire is számíthatunk a következő 4 évben. Ugyan ez meglehetősen hosszú időintervallum, és próféták sem ülnek a szerkesztőségünkben, a gazdaságpolitika eddigi irányából, a kormánypárti nyilatkozatokból egész jól leszűrhető, mit is folytatnak Orbánék.

2 kiemelt feladat

Először is a rezsicsökkentés politikájában, ami lényegében a Fidesz kampányának alapkövét jelentette, szinte teljesen biztosak vagyunk, hogy nem áll le. Talán annyi különbség lehet a jövőben, hogy a háztartások után most a vállalati rezsiköltség csökkentése kerülhet a központba - többször tettek utalást arra ugyanis, hogy ez lehet a versenyképesség kulcsa a jövőben. Szinte az is biztos, hogy létrehoznak egy vagy esetleg több nonprofit közműcéget is, és a szolgáltatói alapdíjakba történő beavatkozással egy negyedik lakossági rezsivágást sem tartunk elképzelhetetlennek.

Választások előtt függőben maradt ügy lett a devizahitelesek problémája is, mely szintén lényegében megkérdőjelezhetetlen feladata lesz a régi-új kormánynak. Az viszont, hogy a devizahitelek végleges kivezetése a piacról pontosan milyen formában történik meg, nehezen megmondható. Gyakorlatilag egy átdolgozott, végleges árfolyamgát rendszertől egy újabb "kiadású" végtörlesztésen át a forintosításig jelenleg mind elképzelhető. (Csak mellékesen itt megjegyezzük még azt is, hogy ha jól érzékeljük a Fidesz szándékait, akkor a jövőben erős forintra biztosan nem számíthatunk.)

Költségvetési húzd meg-ereszd meg?

Ami a költségvetést illeti, úgy tűnik, az elmúlt 4 évben olyan, megfelelő alapokra helyezték Orbánék a büdzsét a strukturális reformok révén, mely képes a 3 százalék alatti hiány "kitermelésére". Bár az idei költségvetés több - főként ellenzéki - kritikát kapott, miszerint a választások után foltozgatni kell majd megszorításokkal, ez bármikor benne lehet a levegőben. A várttól elmaradó bevételek, az alacsonyabb infláció, vagy a tervezéskor használtnál jóval magasabb euró-forint árfolyam okozhat kisebb-nagyobb problémákat. Ám ha jelentős költségvetési kiengedés nem lesz, akkor arra a jövőben nem látunk esélyt, hogy a 2012-eshez hasonló méretű, brutális - több mint 800 milliárd forintos - kiigazításra kényszerüljenek Vargáék.

Az adórendszer - mely a büdzsé bevételi lábának alapját jelenti - szintén nem igényel jelentősebb átalakításokat. Amit célként megfogalmaztak Orbánék, és amire a következő parlamenti ciklusban - akár már ősszel - esély mutatkozik: a személyi jövedelemadó egyszámjegyűvé tétele. Sőt, a munkavállalói járulékok csökkentése is napirendre kerülhet, bár kampányfogásként is értelmezhetik Varga szavait a kritikusok, a kormány az elmúlt években a munkát terhelő adók csökkentése irányába tett lépéseket, és a fogyasztást terhelő adók felé fordult. Így meglepő lenne, ha ez a trend nem folytatódna.

Államadósság kérdése

Ez az a pont, amit meglehetősen röviden ki lehet fejteni: ha kell, év végi trükközésekkel is tartják a GDP-arányos adósság csökkenő trendjét, az adósság szerkezetét pedig még több lakossági megtakarítás bevonásával tovább formálják.

Jelen pillanatban az adósságcsökkentés egyik fő pontja a fokozódó ütemű gazdasági növekedés (vagy magasabb infláció) lenne. Vagyis annak mértéke legyen nagyobb, mint az adósságnövekedésé.

Folytatódó államosítás

A második Orbán-kormány nevéhez államosítások tömkelege kötődik, számtalan területen vetette meg ugyanis a lábát az állam. A legutóbbi időszak meghatározó lépéssorozata a közműszolgáltatókkal függött össze, mely véleményünk szerint a jövőben is folytatódhat. Amennyiben lesz a piacról kivonulást tervező cég, az állam mindenképpen megjelenhet vásárlóként.

Viszont ahogy a könyvkiadók piacára is belépett legutóbb, úgy könnyen olyan, új ágazatokban is megjelenhet az állam piaci szereplőként, ahol úgy érzi, a jelenléte stratégiai fontosságú. Bár talán csak félig-meddig lehetne ezzel indokolni azt a piaci pletykát, miszerint jönnek majd a "nemzeti alkoholárusítók" is. Mindenestre a kereskedők körében sem kizárt ez a feltevés.

Teljes foglalkoztatottság

Orbán többször utalt már arra, hogy a célja a teljes foglalkoztatottság elérése, ami 3 százalék körüli munkanélküliségi rátát jelenthet. Igaz ugyan, hogy az elmúlt években a közfoglalkoztatás segítségével tudták elérni a kívánt 4 milliós foglalkoztatotti számot, a jövőben ebben változás jöhet. Ahogy ugyanis kezd a gazdaság kilábalni a gödörből, úgy nő a kereslet, és úgy kell a vállalkozásoknak is a korábbihoz képest nagyobb "sebességre kapcsolni". Ez pedig nagyobb munkaerő-igényt jelent. Vagyis egyre kevésbé lesz szükség a közmunka támogatására. Bár ez még nem jelenti azt, hogy a programot jelentősebb mértékben visszafogná a kormány a következő néhány évben, viszont abban az esetben, ha a vállalati munkaerő-kereslet ismét nagyobb volument jelent, a közfoglalkoztatás további bővítésére nagy szükség nem lenne. 

Orbán szívügye

A sport, azon belül is a foci. Ezen a téren nem lennénk meglepődve, ha újabb stadionberuházásokról, - felújításokról döntenének, és mivel már volt rá példa (6 sportklub esetében), adósságátvállalások bejelentésekor sem döbbennénk meg túlságosan. Már csak azért sem, mert korábban Orbán kijelentette: stratégiai ágazattá kívánja tenni a sportot.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!