Ahogy az az MNB honlapján megjelent sajtóközleményből kiderült, a jegybank visszaélés gyanúja miatt azonnali hatállyal függesztette fel a Buda-Cash brókerház működési engedélyét és felügyeleti biztosokat rendelt ki hozzá - mondta el Dr. Windisch László, az MNB alelnöke. Ennek alapján hétfőn a Pénzügyi Stabilitási Tanácsa vizsgálatot indított, és az MNB büntetőfeljelentést tett a Nemzeti Nyomozóirodánál. A pontos információkról a nyomozati szakasz miatt nem tudnak információval szolgálni.
A felügyelet azt feltételezi, hogy a brókerháznál évtizeden túli visszaélés történt, folyamatosan meghamisítva az adatszolgáltatást, nem a tényeknek megfelelő adatokat szolgáltatva. Az alelnök szerint 100 milliárd forintot is elérheti az a nagyságrend, amivel nem tudnak elszámolni a brókerháznál.
Az MNB Pénzügyi Stabilitási Tanácsa a DRB Bankokhoz is felügyeleti biztosokat rendelt ki, mivel a tulajdonosi háttér azonos a bankok és a brókerház között. A négy bank esetében 1 millió forintig korlátozták a kifizetéseket.
Az OBA és a BEVA kártalanítja az ügyfeleket, amennyiben arra szükség van. Azért intézkedtek, hogy a helyzet ne eszkalálódhasson. A négy bank 0,73 százalékot képvisel a teljes piacból, így rendszerszinten nem érinti a magyar bankrendszert. Az alapok fordulhatnak az MNB-hez, amennyiben az szükséges, így az OBA és a BEVA rendelkezésére álló vagyon nem akadályozza a kifizetéseket.
Az alelnök elmondta, hogy a mostani vizsgálatnak nincs közvetlenül köze a svájci frank januári nagy megugrásához, ugyanakkor a helyzetet az is súlyosbíthatta. Egy másfél évtizedes visszaélés sorozatról van szó, a januári svájci frankos problémához képest sokkal súlyosabb hiányt és visszaélést feltételeznek. A felügyelet azt gyanítja, hogy a januári események során is nagyobb veszteség érte a bankházat, mint amit bevallottak.
Az MNB és a nyomozóhatóságok is vizsgálják az esetleges külföldi szálakat. A nyomozás folyamatban van, így a büntetőeljárást érintő kérdésekben a Nemzeti Nyomozóhatóság illetékes. Az ügyfélkör vegyes, magánszemélyek és intézmények is vannak, ugyanakkor a mérete sem tiszta. Becslések szerint 10 ezer fő feletti ügyfél lehet a Buda-Cashnél. A felügyelet csak feltételezi, de félő, hogy a brókerháznál történtek átterjedhetnek a regionális bankokra is.
Újságírói kérdésre válaszolva elmondta az alelnök, hogy ugyan korábban is volt átfogó vizsgálat, ám az új eszközrendszer segített a feltételezett visszaélések feltárásában. A felügyelet gyanúja erős, hogy az ügyfeleknek adott nyilvántartások nem felelnek meg a valóságnak. Egyelőre nem látni pontosan, hogy milyen értékpapírállomány van meg, illetve mekkorának kellene lennie.
Voltak olyan pletykák, hogy a Buda-Cashnél befektetésnek álcázott piramisjáték is folyt, ám ezt Dr. Windisch László nem tudta megerősíteni.
mfor.hu