A tájékoztatás szerint az elkövetkező napokban a horvát központi elszámolóház, az SKDD hivatalosan összegzi az ajánlattétel eredményeit. A tőkepiaci szabályoknak és a HANFA horvát pénzügyi felügyelet követelményeinek megfelelően a Molnak várnia kell a hivatalos végső eredményre.
Az INA legnagyobb tulajdonosa a magyar Mol, amely közel 47,16 százalékot birtokol a társaság papírjaiból, míg a horvát kormány részesedése csaknem 44,84 százalék. Ahhoz, hogy a Mol többségi tulajdonossá váljon, legalább 284500 részvényt, vagyis közel 2,85 százaléknyi hányadot kellett megszereznie a vételi ajánlat ideje alatt.
A Mol december közepén tett vételi ajánlatot a kisrészvényeseknek, a kínált 2.800 kunás ár már akkor 60 százalékkal magasabb volt a kihirdetés előtti utolsó záróárnál. Az azóta eltelt egy hónapban azonban a horvát nyugdíjalapok több mint a felét felvásárolták a közkézen lévő 800910 darab értékpapírnak. A folyamatos vásárlások nyomán az INA részvények ára újabb és újabb történelmi csúcsot döntött a zágrábi tőzsdén, csütörtökön 3450 kunás áron is kereskedtek velük.
A Mol december 15-én sajtótájékoztatón tette szóvá először, hogy álláspontja szerint az INA részvényeinek drágulása mögött ellenséges, spekulációs és manipulatív okok lehetnek, majd hivatalosan is indítványozta, hogy a horvát tőkepiaci felügyelet (HANFA) vizsgálja ki a tőzsdén történteket. December végén ugyanezért a horvát versenyhivatalhoz is beadvánnyal fordult a magyar olajtársaság.
A horvát nyugdíjalapok egyesülete még december 16-án elismerte, hogy tagszervezetei vásárolják fel az INA részvényeit, amit jó befektetésnek tartanak. A horvát tőkepiaci felügyelet nem talált kifogásolnivalót az üzletkötések során, és arra szólította fel a magyar olajtársaságot, hogy tartózkodjon a részvénypiaci ügyletek jogszerűségének minősítésétől.
A horvát versenyhivatal azzal utasította el a Mol beadványát, hogy a pénzpiaci ügyleteket a horvát tőkepiaci felügyelet (HANFA) hivatott ellenőrizni, a részvényügyletek nem tartoznak a versenyfelügyelet vizsgálati jogkörébe.
MTI