4p

A vállalati összeolvadások és felvásárlások (M&A) becsült piaca Magyarországon 2013-ban közel két és félszeresére bővült az előző évhez képest, a tranzakciók száma 11 százalékkal nőtt, s a befektetők elsődleges célpontjai továbbra is az IT és a technológiai vállalatok - derül ki az EY legfrissebb M&A Barometeréből, amelyet csütörtökön ismertettek a sajtóval.

Az EY Barometer 11 közép- és dél-európai (CSE) ország (Bulgária, Horvátország, Csehország, Görögország, Magyarország, Lengyelország, Románia, Szerbia, Szlovákia, Szlovénia és Törökország) M&A piacát elemzi a saját forrásból származó, valamint nyilvánosan elérhető adatok alapján, s nem tartalmazza többek között az állami tranzakciókat.

Dezse Margaret, az EY tranzakciós tanácsadási szolgáltatások vezető partnere elmondta: a tranzakciók értékét Magyarországon tavaly csupán az ügyletek 24 százalékában hozták nyilvánosságra, míg egy évvel korábban még 32 százalékában. A magyarországi M&A piac becsült mérete ezek alapján 133 százalékkal, 0,55 milliárd dollárról 1,28 milliárd dollárra nőtt, a beazonosított ügyletek száma pedig 11 százalékkal, 82-ről 91-re.

Dezse kiemelte, hogy a 2011 első féléve után megfigyelhető visszaesést követően 2012 második felében már több tranzakció zárult le, mint az előző év azonos időszakában. Ez a javuló tendencia 2013-ban is folytatódott, s mindkét félévben meghaladta a tranzakciók száma a 2012-es értéket.

Bár az elemzésekben nem jelenik meg, az elmúlt években - közvetlenül, illetve állami tulajdonú cégeken keresztül - az állam is aktív szereplője volt a hazai tranzakciós piacnak, 2013-ban meghaladta az 1,3 milliárd dollárt azoknak a tranzakcióknak az összértéke, amelyekben valamelyik oldalon érintett volt - jegyezte meg a szakértő.

Magyarországon a Mol Wintershall eszközállományának felvásárlása volt az egyetlen nyilvános 100 millió dollár fölötti értékű tranzakció. A 100 millió dollárnál alacsonyabb ügyletek átlagos értéke 9,9 millió dollár volt (2012-ben 6,7 millió dollár).

A legtöbb tranzakció az IT és technológia szektorban történt (18), ezt a média és a telekommunikáció (15), valamint a pénzügyi szolgáltatások (9) követték.

A magyar tranzakciós piacot 2013-ban is a belföldi ügyletek uralták, 59 százalékos arányuk azonban 4 százalékkal kisebb volt az egy évvel korábbinál. A régióban is a belföldi ügyletek voltak többségben.

Összesen három nagy külföldre irányuló vásárlás volt a nyilvános források szerint: a Mol felvásárlása, kiegészítve az omani és pakisztáni részleggel, emellett a Richter a brazil Next Pharma-t, a GfK Hungária a Sensemetric Web & Social Media Mining vállalatot vásárolta meg.

Magyarországon elsősorban német befektetők akviráltak összesen 9 alkalommal, melyet az Egyesült Államok követett 7, majd Lengyelország és Olaszország 3-3 ügylettel.

Az ügyletek többségét stratégiai befektetők hajtották végre, a pénzügyi befektetők aránya tovább csökkent 2013-ban, 32-ről 25 százalékra. A CSE régióban is a stratégiai befektetők voltak többségben, kivéve Bulgáriát.

A régió országaiban 2013-ban 1467 tranzakciót hoztak nyilvánosságra az előző évi 1108 után. Magyarország a 91 publikus ügylettel a régió 5. helyén áll. A TOP 3 ország a tranzakciók száma alapján Törökország (343), Bulgária (290) és Lengyelország (270).

A 39,4 milliárd dollárra becsült régiós tranzakciós piacon a cseh piac bizonyult a legnagyobbnak 10,6 milliárd dolláros becsült értékkel, amit Törökország (9 milliárd dollár) és Lengyelország (8,8 milliárd dollár) követett.

A régiós becsült piacméret 5,7 százalékkal csökkent tavaly. A 100 millió dollárt meghaladó tranzakciók száma az előző évi 46-ról 49 nőtt. A 100 millió dollárnál alacsonyabb értékű tranzakciók átlagos mérete csaknem minden vizsgált országban csökkent, kivéve Görögországot, Horvátországot, valamint Magyarországot. Az átlagos tranzakcióméret Görögországban volt a legmagasabb, 26 millió dollár.

Régiós viszonylatban a szolgáltató szektor volt a vezető iparág a tranzakciók száma alapján 176 ügylettel, amit a feldolgozóipar, valamint az IT szektor követett.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!