3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A kényszermunka és a modernkori rabszolgaság rendkívül súlyos szociális probléma, amely mintegy 21 millió áldozatot érint világszerte. A jelenség emellett komoly gazdasági károkat is okoz.

Az éves magyar GDP-nél is több, mintegy 150 milliárd dollár (33 000 milliárd forint) illegális nyereséget termel évente a kényszermunka. Ez háromszorosa a korábban becsült értéknek – áll a Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO) jelentésében.

Az illegálisan szerzett bevétel kétharmada, 99 milliárd dollár a kereskedelmi célú szexuális kizsákmányolásból, míg több mint 51 milliárd gazdasági kényszermunkából származik. Ez utóbbiból a mezőgazdaság, a bányászat és az építőipar termel 34 milliárdot, a mező- erdő- és halgazdálkodás pedig 9 milliárdot. Az a megtakarítás, amelyet a magánháztartások realizálnak a háztartási alkalmazottak alulfizetésével vagy ingyen dolgoztatásával, eléri a 8 milliárd dollárt.

Az áldozatok több mint fele nő, illetve lány, akik a szexiparban dolgoznak, vagy házimunkát végeznek. A férfiakat és fiúkat elsősorban mezőgazdasági munkákra kényszerítik, vagy az építőipari és bányászati szektorban dolgoztatják - olvasható a jelentésben.

A legtöbb kényszermunkás, 11,7 millió Ázsiában és a csendes-óceáni régióban dolgozik. Közülük is 2,5 millió szexmunkás, 7,9 millió gazdasági ágakban dolgozik, 1,2 millió pedig az állami kényszermunka áldozata. A második helyen Afrika áll 3,7 milliós létszámmal, 1,6 -1,8 millió él Latin-Amerikában, illetve Közép- és Délkelet-Európában és másfél millió a fejlett államokban, illetve az EU-ban.

Az talán nem meglepő, hogy a szexuális munkára kényszerített nők „termelik” fejenként a legtöbb bevételt fogvatartóiknak, 21 800 dollárt (4,8 millió forint), de még a házimunkával megspórolt összeg is eléri az évi 2300 dollárt (510 ezer forint).

A kényszermunka egy főre eső bevétele ágazatok szerint
(forrás: ILO)

A jelentés szerint az embereket a kényszermunka irányába sodró fő gazdasági tényezők a drasztikus jövedelemcsökkenés és a szegénység. Ugyancsak a helyzet súlyosbodását eredményezi az iskolázatlanság és az analfabetizmus.

Az ILO szerint ha elejét szeretnénk venni a kényszermunka által sújtott áldozatok növekedésének, akkor meg kell erősíteni a szegény háztartások szociális védelmét, hogy ne kelljen uzsorásokhoz fordulniuk, vagy rájuk nézve hátrányos szerződéseket kötniük. Az oktatás szerepe is fontos, hogy javuljanak a kiszolgáltatott dolgozók munkavállalási esélyei. Meg kell teremteni a jogi hátterét annak, hogy a migránsok helyzetével ne lehessen visszaélni. Erősíteni kell a munkavállalói szervezeteket azokban a szektorokban, ahol a kényszermunka veszélye fennáll.

Guy Ryder, az ILO főigazgatója szerint "a kényszermunka árt az üzleti világnak és a fejlődésnek, de leginkább az áldozatoknak. Az új jelentésünk még aktuálisabbá teszi a törekvéseinket, hogy minél hamarabb eltöröljük ezt az alapjaiban gonosz, ugyanakkor rendkívül jövedelmező gyakorlatot."

"Miközben eredményeket érünk el az állami kényszermunka csökkentésében, mostantól kezdve oda kell figyelnünk azokra a társadalmi és gazdasági tényezőkre, amelyek a magánszektorban kiszolgáltatottá teszik az embereket a kényszermunkával szemben" - jelentette ki Beate Andrees, az ILO keretein belül a kényszermunka legyőzésére létrehozott különleges akcióprogram vezetője.

Szász Péter
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!