Az idén 15,12 milliárd forint fordítható közcélú munkákra, ezt a foglalkoztatást is az önkormányzatok szervezik a közhasznú munkához hasonlóan A helyi közigazgatás a finanszírozást nem a helyi regionális munkaügyi központoktól - Munkaerőpiaci Alap decentralizált keretéből - a kapják, hanem normatív támogatásként közvetlenül a központi költségvetéstől - közölte a Szociális és Munkaügyi Minisztérium.
Különbség még az is, hogy a közcélú foglalkoztatást nem általában az álláskeresőknek szervezik mint a közhasznú munkát, hanem csak a rendszeres szociális segélyezetteknek. Ez kötelező önkormányzati feladat, a közcélú munka a szociális rendszerhez tartozik és a települések 96 százalékában kínál munkalehetőséget. Az önkormányzatok 2006-ban havi átlagban 15 ezer személyt foglalkoztattak ebben a formában.
A szociális segélyre csak az jogosult aki részt vesz a közcélú munkában. Az önkormányzatok elsősorban kommunális feladatokra, közterületek tisztán tartására, parlagfű-mentesítésre, a helyi értékek ápolására, karbantartói feladatokra, szociális tevékenységre, ételhordásra, házi gondozásra alkalmazzák a közcélú munkásokat. A szakmunkásoknak elsősorban karbantartói, állagmegóvási és felújítási munkát biztosítanak a helyei intézményekben. Az érettségizettek jellemzően adminisztrátori és szociális feladatokat kapnak.
A támogatás személyi, dologi, szervezési kiadásokra fordítható, melynek összege foglalkoztatottanként naponta 3700 forint lehet. A finanszírozás szabályai 2003-tól változtak, lehetővé vált az előirányzat önkormányzatok közötti átcsoportosítása. Így közcélú munkára hasznosíthatók azok az összegek is amelyeket az adott önkormányzatok a rendelkezésükre álló keretből nem használnának fel.
További lehetőség, hogy az idén már a szociális segélyre és a közcélú munkára fordítható keretek között mód van az átcsoportosításra. Amennyiben az önkormányzat kimeríti közcélú keretét, viszont közfeladatokra munkát tud szervezni, ehhez lehívhatja a rendszeres szociális segély összegét.