4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Hétfő délután lehet hivatalos, hogy az eddigi 270 helyett legfeljebb 90 napig jár majd az álláskeresési járadék. A törvényjavaslat ugyan 180 napos maximumot határoz meg, de ha a képviselők elfogadják az utólag benyújtott módosító indítványt, akkor valóban harmadára csökken a segély időtartama.

Hétfőn kerülhet sor a parlamentben "a közfoglalkoztatásról és a közfoglalkoztatáshoz kapcsolódó törvények módosításáról" szóló törvény zárószavazására. A belügyminiszter által benyújtott javaslat tartalmazza többek között az új közfoglalkoztatási rendszer alapelveit és rendelkezik az álláskeresési járadék szigorításáról.

180 nap - vagy 90?


A kormány tavasszal azt kommunikálta, hogy az eddigi 270 napról 90 napra csökken majd az álláskeresési járadék maximális ideje, a Széll Kálmán Tervben ehhez évi 67 milliárd forintos kiadáscsökkentést irányoztak elő. Ebből 40 milliárdot hozhat a járadék idejének csökkentése, további 27 milliárdot pedig az álláskeresési segély megszüntetése.

Ehhez képest meglepő volt, hogy a konkrét törvényjavaslatba már legfeljebb 180 napos álláskeresési járadék került be, a dokumentum megjelenésekor máris sokan a Széll Kálmán Terv felpuhulásáról beszéltek. A kormány akkor azzal magyarázta ki a helyzetet, hogy hiába jár majd maximum 180 napra az álláskeresési járadék, számításaik szerint a többség csak 90 napig veszi majd igénybe azt. A közelmúltban nyilvánossá vált Magyar Munka Tervben például azzal számoltak, hogy a jogosultak 60 százaléka 90 napig, vagy még rövidebb ideig él majd a járadékkal.

Ezt követően aztán 18 fideszes és két kereszténydemokrata képviselő módosító indítványt nyújtott be a parlamentnek, mely alapján hivatalosan is 90 nap lenne az álláskeresési járadék maximuma. A benyújtók között találjuk többek között Rogán Antalt, Lázár János Fidesz-frakcióvezetőt, vagy Szijjártó Péter miniszterelnöki szóvivőt, így borítékolható, hogy a kormánytöbbség támogatni fogja a javaslatot.

"Az álláskeresők számára ellátás helyett elsősorban munkalehetőséget kell biztosítani. Ezért az álláskeresési járadék leghosszabb időtartamát úgy kell megállapítani, hogy az ösztönözzön az álláskeresésre. Ezért módosító javaslat az álláskeresési járadék leghosszabb időtartamát a javaslatban szereplő 180 nap helyett 90 napban javasolja megállapítani" - indokolják lépésüket a módosító javaslat benyújtói.

Már a 180 nap is szigorú lett volna

Az álláskeresési ellátás szigorítása egyébként nem csak a jogosultsági idő maximumának csökkentésén keresztül valósul meg. A törvényjavaslat értelmében az eddigi öt helyett tíz munkaviszonyban eltöltött nap szükséges egy járadéknap megszerzéséhez és a korábbi négy helyett az elmúlt öt évet vizsgálják a járadék idejének megállapításakor.

A fentiek alapján az öt év 1825 napjából legalább 1800 napot munkaviszonyban kellett volna eltöltenie annak, aki a maximális 180 napos segélyre igényt tartott volna. Egy egyhónapos munkanélküliségi időszakkal tehát már nem juthatott volna hozzá valaki a maximális segélyhez. De ennek a számításnak a fentiek miatt legfeljebb akkor van értelme mostantól, ha a képviselők nem szavazzák meg a módosító indítványt.

Jönnek a tömeges közmunkák

A ma tárgyalandó törvényjavaslat rögzíti a jövőbeli közmunkaprogramok részleteit is, illetve rendelkezik arról, hogy az álláskeresési járadékra jogosultak kötelesek elfogadni a számukra felajánlott közmunkát ahhoz, hogy jogosultak legyenek az ellátásra. A törvény egyelőre csak arról rendelkezik, hogy állami szervek, önkormányzatok, egyházak, közhasznú szervezetek lehetnek foglalkoztatók közmunka keretében, azonban a Magyar Munka Tervben a kormány arról az elképzeléséről is esett szó, mely szerint a jövőben kölcsönzés keretében magáncégek is alkalmazhatnának közmunkásokat.

Arról egyelőre nem sok konkrétumot tudni, mennyit keresnek majd a jövő közmunkásai, a törvény csak arról rendelkezik, hogy a bér el kell, hogy érje a közfoglalkoztatást közvetlenül megelőzően folyósított álláskeresési járadék, illetve foglalkoztatást helyettesítő támogatás havi összegét. A részletek kidolgozására a kormány kapott felhatalmazást, rendeletben rögzítik majd a garantált közfoglalkoztatotti bér összegét.

"A javaslat célja az aktív korú, munkaképes, azonban a munkaerőpiacról kiszorult munkavállalók foglalkoztatási lehetőségének megteremtése. Ennek érdekében szükséges megteremteni az új közfoglalkoztatási intézményrendszert" - olvasható a törvényjavaslat általános indoklásában.

A törvény szigorításokat tartalmaz a rendszeres szociális segéllyel kapcsolatban is, meghatározza annak maximum összegét, illetve az önkormányzatoknak lehetővé teszi, hogy a lakókörnyezet rendezetlensége esetén egy hónapig szüneteltesse a segély folyósítását.

Beke Károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!