Természetesen a munkaerőhiány nem terjed ki minden területre, csupán néhány szakmát érint. A helyzetet súlyosbíthatja, hogy most nyílik meg, az unióban utolsóként, Németország és Ausztria munkaerőpiaca hazánk és a többi új tag előtt.
A különböző online álláskereső portálokon megjelent álláshirdetések szerint elsősorban műszaki területeken, az informatikában és a pénzügy, számvitel területén van sok üres állás, míg fizika munkából, betanított munkából nem túlságosan nagy a kínálat. A kereskedelem és az értékesítés területén is viszonylag nagy a megnyíló állások száma a portálokon megjelent hirdetések alapján, ám ott nincs akkora szakemberhiány mint a korábban említett szakmákban.
A strukturális munkaerőhiány más területeken is gondot okozhat, a Magyar Nemzet március eleji információi szerint az egészségügyben is egyre nagyobb problémát okozhat a jelenség, míg az IT Café szerint a hálózati informatika területét sújthatja munkaerőhiány. Szombathely környékén a vendéglátóiparban és a nyári turizmushoz kapcsolódó területeken van sok betöltetlen állás a nyugat.hu szerint, míg a HR Portál információ szerint Gödöllő környékén cukrászból, kertészből és műszaki mérnökből van hiány.
Urai Péter a Pannonjobtól szintén szembesült a munkaerőhiánnyal pár területen, szerinte elsősorban angolul beszélő mérnökből, különösen gépész- és villamosmérnökből van hiány, illetve problémás jó verbális kommunikációval rendelkező, angolul kiválóan beszélő informatikust is találni. A nem diplomás szakmák közül technikusból és műszerészből van kevesebb, mint a kínált állások száma, illetve a CNC esztergályosok iránt is nagyobb a kereslet a kínálatnál.
Bogdány Dénes a Multijobtól hasonló dolgokat tapasztalt, ő is elsősorban mérnökökből lát hiányt. Elmondta azt is, hogy sok esetben ugyan megvan a szükséges diploma, ám a mögötte álló tudás nem mindig elég stabil.
Az Állami Foglalkoztatási Szolgálat rendszeresen tesz közzé statisztikákat, melyben jelzi a frissen megnyílt állások számának alakulását, ám azt nem részletezi, hogy milyen szakmákról van szó, és nem is válaszolt ilyen irányú megkeresésünkre.
Az adatok mindenesetre alátámasztják a magyar felsőoktatás strukturális problémáival kapcsolatos aggályokat és sok esetben indokoltnak tűnhet az állástalanok képzése, mint a munkaerőpiacra visszaintegráló aktus.
Kosztolányi Bálint
mfor.hu