3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A 2007-es év már január közepén sztrájkkal kezdődött. A munkavállalók különböző célokkal egész évben erős nyomást gyakoroltak a munkáltatókra és az államra egyaránt. Pszichológusok szerint több figyelmet kellene fordítani az ilyen megmozdulásokra. Mfor.hu összefoglaló.

Mi van a háttérben? (Mfor-montázs)

2007. január közepén a vasutas szakszervezetek tiltakozásával indult meg a csaknem egész évben tartó munkavállalói sztrájkhullám. Január folyamán a villamosipari-, majd a közszolgálati dolgozók sztrájkoltak. Az első negyedévben részese volt a megmozdulásoknak a teljes közszféra, a villamosenergia-ipar, valamint a légiközlekedési dolgozók egy része.

A demonstrációk ezzel azonban korántsem értek véget. Júliusig többek között a Pick gyárban, a Paksi Atomerőműben, a Színházi Dolgozók Szakszervezetének körében tartottak tiltakozó akciókat.

Az év második felében a Magyar Posta dolgozói, a vasutasok, a SOTE klinikai orvosai és a BKV-szakszervezetek fejezték ki nemtetszésüket, legtöbbször a menedzsment vállalatirányítási vagy bérezési politikájával szemben. Decemberig a Mozdonyvezetők Szakszervezete, a vasutasok, a Kapos Volán dolgozói, valamint a Budapesti Közlekedési Vállalat egyes alkalmazottai is sztrájkoltak érdekeik érvényesítéséért.

A munkabeszüntetések terjedése ugyanakkor nem csak Magyarországon probléma. Idén - kisebb vagy nagyobb mértékben - az uniós országokban is nőtt a munkavállalói, érdekképviseleti demonstrációk száma. A német vasút például történetének legnagyobb sztrájkját élte meg idén novemberben, ami több milliárd eurós veszteséget okozott, gazdasági szervezetek becslései szerint. Hazánkban a vasutassztrájk a MÁV-nak az év utolsó harmadában közel negyedmilliárd forintba került.

Eddigi felmérések szerint Magyarországon évente átlagosan tíz sztrájkot tartanak, a résztvevők száma pedig csak 2001-ben kúszott 21 ezer fő fölé. Ezeket az adatokat idén valószínűleg messze felülmúltuk.

Bár a munkabeszüntetés leggyakoribb publikus oka az elégedetelenség a bérekkel vagy az azokhoz kapcsolódó juttatásokkal, azt azonban szakértők szerint mindenképpen látni kell, hogy ilyen mértékű megmozdulások mögött más, társadalmi okok is meghúzódnak.

Ilyen lehet például a kilátástalanság és a folyamatos bizonytalanság érzése, vagy a gazdasági megszorítások miatti alacsonyabb ingerküszöb. Ezen a feszültségen - a jövő év gazdasági prognózisait tekintve - legfeljebb a HR-es szakemberek fognak tudni valamilyen mértékben enyhíteni, vélik szakemberek. 

Pszichológusok kiemelik: a magyar dolgozók legtöbbje általában inkább tűr, mintsem tiltakozna a rossz munkahelyi irányvonalak miatt. Ezért mindenképpen figyelnünk kell a demonstrációk számának szokatlan, erőteljes növekedésére. 

Garai Katalin

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!