4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kétszáz éve, 1816. szeptember 11-én született Weimarban Carl Zeiss német optikus, a Carl Zeiss Művek alapítója. A vállalkozás máig a világ élvonalában van a szemoptika, a mikroszkópok, az orvosi műszerek, az ipari mérőműszerek, az opto-elektronikai rendszerek és a félvezetőgyártás területén.

Kézműves dinasztiából származott. Műbútorasztalos apjának ügyessége, szerteágazó tudása felkeltette a weimari nagyherceg érdeklődését, aki az udvari esztergályos címmel tüntette ki. Kettejük között szívélyes viszony alakult ki, s az uralkodó Carl keresztapaságát is elvállalta. A mechanika iránt érdeklődő fiú gondos képzésben részesült, érettségi után két évig hallgatott matematikát, kísérleti fizikát, antropológiát, ásványtant és optikát a jénai egyetemen. Eközben annál a Friedrich Körnernél tanult optikusnak, akinek apját még Goethe hozta Weimarba, hogy színtani kísérleteihez eszközöket készítsen.

Zeiss szülővárosában akarta megnyitni optikai és finommechanikai műhelyét, de - mivel itt már három hasonló vállalkozás működött - kérelmét elutasították, s csak 1846-ban Jénában kapta meg az engedélyt. Kezdetben csak három segéddel dolgozott, még szerszámai is alig voltak, legfőbb anyagi forrását a helyi egyetem megrendelései biztosították. Sokféle lencsét készített, árusított szemüveget, távcsövet, hőmérőt, mérleget, barométert is, de kevés elismerésben részesült. A helyzet 1847-ben változott meg, amikor elkészítette első, egyszerű mikroszkópjait, s ezekből egy év alatt 23 darab kelt el. Zeiss új kihívásokra vágyott, s elhatározta, hogy több részből álló mikroszkópok gyártásával kísérletezik, erre biztatta mestere és tanítója, Körner is.

Életét a mikroszkópoknak szentelte. Egyre kifinomultabb darabok kerültek ki műhelyéből, 1861-ben a türingiai ipari vásáron aranyérmet kapott. Ekkor már húsz emberrel dolgozott, alkalmazottainak száma folyamatosan növekedett. Mikroszkópjait a legjobbak között tartották számon, az ezredik darabot 1866-ban adta el. Gyártmányainak fejlesztésén munkálkodva felismerte, hogy azok tökéletesítése az optika elméletének fejlődésétől függ. 1872-ben lett munkatársa Ernst Abbe fizikus, a jénai egyetem tanára, aki be is társult a cégbe. Abbe lett a kutatások vezetője, az ő nevéhez fűződik az apokromatikus mikroszkóp felfedezése.

Az ilyen mikroszkóp okulárjában (lencserendszerében) a mezőlencse ragasztott, háromtagú, a szemlencse síkdomború. Mivel a látómező-görbület minimális, nagyon kevéssé vagy egyáltalán nem torzítja a színeket, és rendkívül jó a képkontrasztja. A felfedezést azonban az akkori gyártási eljárások technikai színvonalán csak félig tudták hasznosítani, mert még nem létezett a megfelelő üveg, de Zeiss így is az addigi legjobb lencséket gyártotta. Abbe hamarosan találkozott a kémikus Otto Schott-tal, aki már harminc éve foglalkozott az üveg kémiájával, és mintegy százfajta optikai és számtalan hőálló üveget fejlesztett ki. Az ő részvételével jött létre 1882-ben az üvegtechnikai laboratórium, a jénai üveggyár elődje, ahol sikerült egy olyan üveg előállítása, amely alkalmas volt az újfajta mikroszkópok lencséjének készítésére.

Zeiss 1888. december 3-án halt meg Jénában. Fia, aki vele együtt vezette az üzletet, hamarosan visszavonult. Abbe az 1889-ben létrehozott Carl Zeiss Alapítványnak adományozta részesedését, példáját Schott is követte, így a vállalat tulajdonosa az alapítvány lett. A Carl Zeiss Optikai Művek 1889 után nemzetközi vállalatként mindenféle optikai eszköz világhírű gyártójává nőtte ki magát. A második világháború végén az amerikai csapatok Németország nyugati felébe telepítették át az alapítvány igazgatóságát és a vállalat munkatársainak többségét, ahol új céget alapítottak. Jéna a szovjet megszállási övezetbe, a későbbi Német Demokratikus Köztársaság (NDK) területére került, és az itteni Zeiss-művekben is újraindult a termelés. A két Zeiss cég folyamatosan pereskedett a névhasználat miatt, a megállapodás az 1970-es évek elején született meg. Ezután a KGST-ben, illetve Nyugaton az optika terén technológiavezetőnek számító Zeiss a maga "körzetében" használhatta a nevet és a védjegyeket. Németország újraegyesítése után 1990-től rendeződött a helyzet, a "népi tulajdonból" fokozatosan az alapítvány kezébe kerültek a jénai és a volt NDK területén működő gyárak, egyesülve a mainzi és oberkocheni üzemekkel. A Zeiss Magyarországon az 1990-es évek elején alapított leányvállalatot.

Carl Zeiss és műve legenda, legenda, amely a világ minden részén ugyanazt jelenti: kiváló minőségű mikroszkópokat, üveget és lencsét.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!