A tárca előterjesztése megjegyzi, hogy az új intézmény 2000. május 1-jei bevezetésének évében még csak körülbelül hatezer munkanélkülit vontak be az önkormányzatok a közcélú munkába, de ma már több mint 200 ezret. Az intézmény bevezetése előtt a munkanélküliek járadékából kikerülők jövedelempótló támogatást vehettek igénybe, de ennek nem volt előfeltétele az előzetes közcélú munkavégzés.
A 2000-es szigorítás szerint legalább 30 nap közcélú munka alapján válik csak jogosulttá a munkanélküli a jövedelempótló támogatás helyetti rendszeres szociális segélyre. Az évek során a közcélú munka a tartósan munkanélküliek munkavégzési képessége, hajlandósága fenntartásának fontos eszközévé vált. Az elemzés rámutat: az új forma bevezetése nem volt zökkenőmentes. Az önkormányzatoknál hiányzott a foglalkoztatás-szervezés infrastruktúrája, az önkormányzatok nem rendelkeztek tapasztalatokkal.
A törvénymódosítást követő évben 2001-ben már csaknem 120 ezer munkanélküli kapcsolódott be ebbe a közcélú munkába, szinte valamennyi önkormányzat - szám szerint háromezer - indított ilyen munkát. Az önkormányzatok többször társulásokat hoztak létre a foglalkoztatás érdekében, s rugalmasabbá vált a finanszírozás is. Támogatásként foglalkoztatottanként és naponként 1.500 forinttal indult a rendszer, s ma már 3.500 forintot vehetnek igénybe az önkormányzatok ezen a címen. Kedvező, hogy az így foglalkoztatottak egynegyede tartósabb elhelyezkedéshez is hozzájut a közcélú munka révén. A települések is rendezettebbé váltak a közcélú munka hatására.
A tervek között szerepel, hogy a közszférából leépítésre kerülő munkajogi, társadalombiztosítási, szociálpolitikai, szervezési, közgazdasági ismeretekkel rendelkező dolgozóknak munkalehetőséget biztosítsanak. Továbbképzés révén városonként, kistérségenként egy-egy szervező segíthetné a közcélú és más, önkormányzatok által szervezett közmunkákat a regionális központokban vagy civil szervezeteknél tevékenykedve - jegyzi meg a szakminisztériumi elemzés. (MTI)
Kapcsolódó anyagok
4 milliárd forint jut jövőre közmunkára
140 ezret is kereshet egy közmunkás
200 ezren részesültek közmunkában
Néhány év alatt hatezerről több mint kétszázezerre emelkedett a közcélú munkát végző munkanélküliek száma - derül ki az Ifjúsági, Családügyi, Szociális és Esélyegyenlőségi Minisztérium az Országgyűlés Foglalkoztatási és Munkaügyi Bizottsága részére készített elemzéséből.