3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ha a jelenlegi trendek folytatódnak, a Nemzeti Fejlesztési Terv II. tervezési ciklusának végére mintegy 200 ezer építőipari és 20 ezer faipari szakmunkás munkája hiányozhat majd a gazdaság fejlődésének és versenyképességének fenntartásához - tartalmazza az Építőipari Ágazati Párbeszéd Bizottság Szakképzési Munkacsoportja által készített tanulmány.

Erről, az Országos Lakás- és Építésügyi Hivatal (OLÉH), és az Építési és Építésügyi Szakmai Testület (ÉSZT) tájékoztatta közleményben az MTI-t pénteken. A tanulmány szerint az Európai Unió országaiban jelenleg az építőipar a legnagyobb foglalkoztató, és az Európai Unió teljes befektetésének több mint a fele építőipari befektetés. Ez azt eredményezi, hogy minden egyes új munkahely az építőiparban két új munkahelyet teremt más ágazatokban.

A magyarországi építőipar előtt álló kihívások, mind az ország infrastrukturális elmaradottságának csökkentése, az Európai Unióhoz való csatlakozással vállalt környezetvédelmi beruházások kivitelezése és a lakásállomány állapotának javítása, az építőipari és a faipari szakmunkaerő források fokozott igénybevételét kényszerítik ki.

Az építőipar elmúlt évtizedének teljesítménymutatói alapján számított 9,3 százalékos fejlődési trend fenntartásához, illetve erősödéséhez az európai uniós támogatási források megfelelő pénzügyi fedezetet jelentenek - ismerteti a tanulmány. Az ágazati foglalkoztatás változásának azonos időszak adataiból számított 5,7 százalékos trendje - amelyet várhatóan tovább gyengít a magyar társadalom demográfiai alakulása, a szakiskolai képzés hiányosságai és a fizikai munkával szemben megjelent negatív attitűd - azonban jelentősen alulmarad az építőipari teljesítmény indokolt növekedésével szemben.

Az építőipari szakképzés teljesítményei jelenleg mind mennyiségi, mind minőségi szempontból elmaradnak az ágazat, illetve a teljes magyar nemzetgazdaság igényeitől. A társadalmi köztudatba egyre inkább az a gondolat látszik beépülni, amely szerint az információs társadalom és a tudásalapú gazdaság térhódítása, a magas szellemi hozzáadott értéket képviselő "hightech" ipar az, amely a fejlődés első számú előmozdítója.

[ajanlo=192][igazitas=left/]Azonban az elengedhetetlen infrastrukturális fejlesztések és egyéb építőipari beruházások megvalósíthatósága, illetve a gazdaság fejlődése érdekében meg kell teremteni az építőipar és faipar szakmunkaerő igényének fedezetét. Ennek eszköze lehet a hazai építőipari szakmunkásképzés kibocsátásának fokozása, és a faipari szakmunkásképzés színvonalának emelése, szinten tartása, a munkaképes korú inaktív népesség aktivizálása, a gazdasági szektorok közötti átcsoportosítás előmozdítása, továbbá az Európai Unió egyes országainak gyakorlatához hasonló bevándorlás-politika folytatása - mutat rá a tanulmány. (MTI)

Kapcsolódó anyagok
Megállíthatatlan a nyugati cégek keletre vándorlása
Régiónk lehet a német munkahelyek célállomása
Egyre nehezebb elhelyezkedni nyolc általánossal
Orvost minimálbérért, hegesztőt 200 ezerért

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!