Az év eddigi legnagyobb üzletét ütötte nyélbe a brit-ausztrál Rio Tinto és a kínai Chinalco. A távol-keleti állami cég 19,5 milliárd dollárral szállna be a problémákkal küzdő bányaóriásba. A hivatalosan stratégiai partnerségként emlegetett megállapodás szerint a kínaiak részvényeket és átváltható kötvényeket vásároltak a Rio Tintóban. Az ügyletnek köszönhetően a Chinalco 18 százalékos tulajdonrészt szerzett a londoni és az ausztrál tőzsdén jegyzett cégcsoportban.
Az elemzők megjegyzik, hogy a mostani ügylet, mely során a kínaiak két igazgatósági helyet kapnak, is jelzi a megváltozott világgazdasági viszonyokat. A fejlődő országok (illetve azok cégei) az eddigi trenddel ellentétben immár nem akvizíciós célpontok, hanem inkább felvásárlóként lépnek fel.
A recessziós gazdasági környezetben számos nagymúltú társaság került nehéz helyzetben, amelyeknek létszükséglet a friss tőke. A kínai, indiai, orosz társaságok egy része pedig hatalmas készpénzállománnyal rendelkeznek, melyért most kedvező áron vásárolhatnak be.
Miközben sokan tartanak attól, hogy a fejlődő országokból érkező cégek, főként a kínaiakat politikai ambíciók vezetik a terjeszkedés során, ezt az érintettek cáfolják. Így tett a Chinalco vezére is, aki kijelentette, hogy az állami cégként is profitorientált üzleti alapon működnek, és a mostani befektetés során is ezt tartották szem előtt.