A 61 éves Philippe Varin, aki 2009 óta áll a legnagyobb francia autókonszern élén, 2014 folyamán fokozatosan adja át a vállalat vezetést Carlos Tavaresnek, a Renault korábbi alelnökének.
A PSA-nak a szakszervezetek által szerdán nyilvánosságra hozott 2012-es belső dokumentuma szerint a nyugdíjba vonuló elnök-vezérigazgatót 21 millió euró nyugdíj-kiegészítés illet meg. Az adó- és járulékmentes juttatást teljes egészében a vállalat fogja kifizetni abban az esetben, ha Varin júniusig még a cég élén marad, majd a 62. életéve betöltésekor véglegesen nyugdíjba vonul. A dokumentum szerint évi egymillió euró nyugdíj-kiegészítés jár majd neki 21 éven át, ami valamivel kevesebb, mint az évi 1,3 millió eurós jelenlegi jövedelme. Ezenkívül jár majd neki az állami nyugdíj és a magánynyugdíj-pénztári befizetései alapján a kiegészítő nyugdíj is, amelynek teljes összege a PSA közleménye szerint évi 310 ezer euró lesz.
A bejelentett 21 millió eurós összeg, amelyet alig öt év igazgatás után kaphat az elnök, óriási felháborodást váltott ki a vállalat szakszervezetei és politikusok részéről, miután a PSA jelenleg olyan nehéz gazdasági helyzetben van, hogy az államhoz fordult segítségért. Korábbi bejelentések szerint a francia állam és a Dongfeng kínai állami konszern 30-30 százalékos tulajdonrészt vásárol meg jövőre az autógyár talpra állítása érdekében.
"Varin úr nem üres kézzel távozik, 21 millió eurót tettek neki félre nyugdíj-kiegészítésként. Ez természetesen felháborító, és természetesen erről le kellene mondania" - mondta Jean-Pierre Mercier, a bezárására ítélt Aulnay-i gyár szakszervezeti képviselője.
Jean-Louis Borloo, a centrista UDI elnöke túlzónak nevezte az összeget, s arra emlékeztetett a BFM TV hírtelevízióban, hogy "volt már olyan, hogy egy igazgató lemondott" a nyugdíj-kiegészítésről. Hozzátette, hogy "most a legfontosabb megmenteni a PSA-t".
Bernard Accoyer, a nemzetgyűlés korábbi konzervatív elnöke az I-télé hírtelevízióban kívánatosnak nevezte, hogy a nehézségben lévő nagyvállalatok vezetői csökkentsék a saját juttatásaikat, sőt mondjanak le azokról, amennyiben a cég eredményei nem kielégítőek.
Francois de Rugy, a kormánypárti Zöldek nemzetgyűlési frakcióvezetője elítélte a PSA kettős mércéjét, amely 21 milliót fizet ki a leköszönő elnöknek, miközben a dolgozók fizetését eurónként kicentizi. "Ez már mindennek a teteje" - hangsúlyozta a politikus.
A vállalat vezetése arra hívta fel a figyelmet, hogy a nyugdíj-kiegészítés teljesen megszokott a nagyvállalatok életében, s arra is emlékeztetett, hogy Philippe Varin az elmúlt két évben nem vette fel a fizetésén felül járó, teljesítmény szerinti jutalékokat.
Az év első kilenc hónapjában a PSA forgalma 3,8 százalékkal csökkent, és továbbra is a gyengélkedő európai autópiac - ahonnan a bevételének több mint a fele származik - egyik legfőbb áldozata. A csoport 2012-ben fennállásának legnagyobb veszteségét szenvedte el, emiatt a dolgozók fizetését befagyasztotta, jelentősen átalakította tevékenységét Franciaországban, és sikerült ismét rentábilissá tennie európai piacát azzal, hogy helyi gyáraiban, a kelet-franciaországi Mulhouse-ban és a Párizs közeli Poissy-ban csökkentette a termelést, valamint bejelentette: 11 200 állást szüntetne meg 2014 májusig.
MTI