A miniszter elmondta: az idei évi pályázat kiírásával egy időben a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) meghirdeti az ehhez kapcsolódó kedvezményes hitelprogramot, amelynek kerete 16 milliárd forint, kamata jelenleg éves szinten 6,4 százalék. A kormány a következő hét évre 120 milliárd forintos program indításáról döntött energiatakarékossági célból magánfelhasználók számára - jelentette be Kóka János.
A most meghirdetett lakossági energiatakarékossági programban az MFB-n keresztül hét év alatt 100 milliárd forintos kedvezményes hitelkeretet biztosítanak, ehhez további 15-20 milliárd forint vissza nem térítendő állami támogatás társulhat. A program ez alatt a hét év alatt 120-130 ezer lakás energiatakarékossági beruházásához járul hozzá. A beruházások eredményeként 2013-ra, mai áron számolva akár 40-50 milliárd forint megtakarítás érhető el.
A pályázathoz kapcsolódva a tárca szolgáltató, pontos és érdemi támogatást adó fórumot indít március 19-től a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium (GKM) honlapján. A pályázatok benyújtása április 10-től kezdődik. Jelentős idei változás, hogy a korábbi, 2006-os két pályázat helyett 2007-ben összevont formában, egy pályázat keretében hirdeti meg a tárca a lakossági energiatakarékosság és a lakossági megújuló energiahordozó-felhasználás vissza nem térítendő támogatására kiírt pályázatot. A miniszter számításai szerint a korábbi 3-4 ezerrel szemben mostantól évente 14-15 ezer hagyományos építésű lakás energetikai korszerűsítése megvalósulhat meg.
A program keretében 15 százalékos, maximum 265 ezer forint vissza nem térítendő állami támogatást nyerhetnek el a pályázók. A költségek fennmaradó 85 százalékára, illetve az állami támogatási keret kimerülése esetén, a teljes beruházási költség 100 százalékára bevezetik a kedvező feltételeket kínáló hitelprogramot, így önerő nélkül is pályázható a támogatás. Arra számítanak, hogy így a korábbi évekhez képest lényegesen, négyszer többen tudják felújíttatni otthonaikat - mondta a miniszter.
A kedvezményes hitel kamata éves szinten 3 havi EURIBOR + legfeljebb 2,5 százalék, így jelenleg 6,4 százalék. A hitel futamideje legalább 5 és legfeljebb 20 év.
Kóka János közölte: az ország energiaellátásának 75 százalékát import nyersanyagok adják. Magyarországon 1.000 dollárnyi érték előállításához háromszor annyi energiát használnak fel, mint az unió átlagában. A magyar háztartások kétszer annyi energiát használnak fel egy négyzetméterre vetítve fűtéshez, világításhoz, mint az osztrák átlag.
Magyarországon 3,5 millió hagyományos építésű lakás van, ebből mintegy 3 millió rendelkezik rossz energetikai tulajdonságokkal - ismertette a miniszter. A tapasztalatok szerint átlagosan 900 ezer-1 millió forintos beruházással - hagyományos építésű lakásoknál - mintegy 30 százalékos energia-megtakarítást lehetett elérni.