3p

Az idén 500 millió, 2005-ben a tervek szerint több, mint 2 milliárd forinttal támogatja egy új típusú finanszírozási formával, a Concorde Filmfinanszírozási Alappal az üzleti szféra a magyarországi filmgyártást - mondta az MTI-nek Boris Mihály, a Concorde Filmfinanszírozási Alapot kezelő Concorde Értékpapír Rt. vállalati üzletágért felelős igazgatója.

Az idén 500 millió, 2005-ben a tervek szerint több, mint 2 milliárd forinttal támogatja egy új típusú finanszírozási formával, a Concorde Filmfinanszírozási Alappal az üzleti szféra a magyarországi filmgyártást, mondta Boris Mihály, a Concorde Filmfinanszírozási Alapot kezelő Concorde Értékpapír Rt. vállalati üzletágért felelős igazgatója.

A Magyarországon eddig még nem létező támogatási forma csak nevében befektetési alap, valójában támogatási rendszer, amivel a magyarországi filmgyártást támogatják, legyenek azok akár magyar, akár külföldi produkciók. A lényeg, hogy a produkció forgatása vagy utómunkálatai Magyarországon történjenek, de a támogatás összege nem haladhatja meg egy adott produkció magyarországi gyártási költségének 20 százalékát, nyilatkozta az igazgató.

Az alapba fektető társaságok - döntően nagyvállalatok, kereskedelmi bankok - haszna, hogy befektetett pénzükre kétféle adókedvezményt is igénybe vehetnek. Az összeget - legfeljebb a cégek fizetendő adójának 70 százalékát - levonhatják adóalapjukból és a fizetendő adójukból is. Így, a kétféle adókedvezménnyel minden befizetett 100 forintjuk 116 forintot ér számukra.

A 2004-ben felhasználható 500 millió forintot tucatnyi cég, tőzsdei nagyvállalat és bank adta össze, a forrásból 16 magyar, illetve nemzetközi koprodukcióban készült, többségében már leforgatott filmet támogatnak. A 16 film magyarországi gyártási költsége összesen 2,5 milliárd forint, és a 2005-re tervezett 2 milliárd forintnyi forrás 10 milliárd forintot meghaladó költségvetésű filmalkotás hazai gyártását támogatja majd.

Hasonló támogatási rendszerek léteznek Kanadában és számos európai országban is. Céljuk mindenhol az, hogy az adott országba vonzzák a filmgyártókat. 2005-ben már amerikai mércével is közepesen nagynak számító, 10-30 millió dolláros költségvetésű produkciók gyártása is Magyarországon valósulhat meg, az 50 millió dollárt meghaladó költségvetésű óriásprodukciók megjelenésére azonban még várni kell a filmgyártáshoz szükséges infrastruktúra kiépüléséig, véli a szakember.

Az új típusú támogatási rendszer létrejöttét a 2003 decemberében elfogadott mozgóképtörvény, illetve a társasági adóról szóló törvény 2004. november 23-a óta hatályos módosítása tette lehetővé. A támogatást igénylő filmalkotásoknak és producereiknek a Nemzeti Filmirodánál regisztráltatniuk kell magukat, az folyamatosan nyomon követi a film leadott költségvetésének teljesülését, és a produkcióval történt elszámolás után állítja ki az adóigazolást. A támogató vállalatok-bankok pedig csak ezt követően fizetik be az alapba az adókedvezményre jogosító támogatást.

(MTI)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!