2p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Déli Áramlat az oroszországi gázvezeték-rendszer bővítésével együtt 40 milliárd dollárba fog kerülni - közölte az orosz Gazprom vállalat hétfőn.

Az állami gázcég számításai szerint az Oroszországon belüli, úgynevezett Déli Folyosó kiépítéséhez majdnem 510 milliárd rubelre, azaz 17 milliárd dollárnak megfelelő összegre lesz szükség. A Déli Folyosó ahhoz fontos, hogy az orosz állami gázcég a szükséges mennyiségű földgázt tudja továbbítani Európába.

A Déli Folyosóra fordítandó összeg megközelíti az európai országokban kiépítendő gázvezeték 16 milliárd euróra tervezett költségeit. Az előzetes számítások szerint a Fekete-tenger alatti szakasz 10 milliárd, a szárazföldi pedig hatmilliárd euróba kerül.

Az Oroszországon belüli gázvezeték bővítésének határideje 2017. Összesen 2 és fél ezer kilométer hosszú vezetékrendszerről és tíz kompresszorállomásról van szó. A Gazprom az idén majdnem 83 nyolcvan milliárd rubelt (körülbelül 560 milliárd forintot) fordít a projekt kivitelezésére.

A Déli Áramlat gázvezeték, amelynek építését tavaly december 7-én indították el, a Fekete-tenger partján fekvő Anapától indul, és Ukrajna kikerülésével a Fekete-tenger alatt, Bulgárián és Szerbián át Magyarországra, Szlovéniába és Olaszországba szállít gázt, a Gazprom szándékai szerint 2015 végétől.

Az Oroszországból kiinduló földgázvezeték az évi 63 milliárd köbméteres éves teljesítményt 2018-ra érné el. A gázvezeték magyarországi szakaszáról szóló részvényesi megállapodást múlt október 31-én írta alá Budapesten Baji Csaba, a Magyar Villamos Művek Zrt. elnök-vezérigazgatója és Alekszandr Medvegyev, a Gazprom elnökhelyettese. A Hercegszántó és Tornyiszentmiklós közötti szakaszon keresztül Magyarország évente mintegy 30 milliárd köbméter földgázt kapna 2016 januárjától. A beruházás költsége a tervek szerint 600 millió euró, ennek 70 százalékát fedeznék hitelből.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!