Az úszó atomerőmű megérkezett végső állomáshelyére, az Oroszország távol-keleti részén fekvő csukcsföldi Pevekbe, hogy az év végén megkezdhesse működését - közölte a Roszatom.
A világ elsőúszó atomerőművi blokkját augusztus 23-án Murmanszkból indították el a 4700 kilométerre lévő Pevekbe.
Kis lépés a sarkvidéknek, de...
Üzembe helyezése után ez lesz az első olyan atomerőmű a világon, amely a kis moduláris reaktorok technológiáját használja, amely működő prototípusként megbízhatóan biztosítja az alacsony szén-dioxid-kibocsátású energiaellátást a távoli területeken.
Alekszej Lihacsov, a Roszatom vezérigazgatója elmondta, az úszó atomerőmű üzembe állítása valószínűleg kis lépés az Északi-sarkvidék fenntartható fejlődésében, de óriási ugrást jelent a távoli, villamosenergia-hálózat nélküli területek szénmentesítésében, és a kis moduláris atomerőművek fejlődését tekintve világszerte vízválasztó esemény.
Agneta Rising, a Nukleáris Világszövetség vezérigazgatója szerint annak érdekében, hogy 2050-ig a világ villamosenergia-termelésének legalább 25 százalékát biztosítsuk a nukleáris iparág Harmónia programja által az atomenergiát több ember számára hozzáférhető módon szélesebb területekre kell eljuttatnunk. A Lomonoszov Akadémikus úszó atomerőmű az első a kis, mobil többfunkciós atomerőművek körében, amely tiszta és megbízható villamos energiát, hőt és édesvizet szolgáltat majd, és hozzájárul az ENSZ fenntartható fejlődési céljainak eléréséhez.
A Lomonoszov Akadémikus úszó atomerőmű olyan kísérleti projekt és az első működő prototípusa a jövőbeli úszó atomerőműveknek, amely orosz gyártású, kis moduláris reaktorokon alapul. A kis teljesítményű egységeket az Oroszország északi és távol-keleti részén nehezen elérhető területeken történő telepítésre, valamint exportra szánják.
Egyelőre titkolják a költségeket
A peveki telepítés teljes költségét nem hozzák nyilvánosságra mindaddig, amíg a projekt nem fejeződik be, de a Roszatom szóvivője elmondta, hogy versenyképes technológiáról van szó:
„Miután elkezdjük a kis reaktorok sorozatgyártását, a távoli területeknek épült SMR-alapú erőművek jó eséllyel termelnek majd a dízelnél olcsóbb villamos energiát, amivel pénzt takarítanak meg és megelőzik a káros anyagok kibocsátását”.
A Lomonoszov Akadémikus úszó atomerőmű úszó atomerőmű két, az atomjégtörőknél használtakhoz hasonló, 35 MW villamos- és 300 MW hőteljesítményt biztosító KLT-40C típusú reaktorral van felszerelve. A hajótest, amelyre a reaktort szerelték 144 méter hosszú, 30 méter széles és 21 000 tonna vízkiszorítású. A Lomonoszov Akadémikus úszó atomerőmű – a 18. században élt orosz tudósról, Mihail Lomonoszovról kapta a nevét.