3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Szerdán elfogadták az Európai Bizottság képviselői az új munkaidő-irányelvet. Mivel az eseti kivételeket az Európa Parlament (EP) leszavazta, az érintettek közötti további pengeváltásokra kerülhet sor.

Megszületett a döntés a munkaidő szervezésére vonatkozó új szabályozás elfogadásáról. A szóban forgó irányelv vitájában és a szavazáskor az tűnt ki, hogy a szabálytervezet jelentősen megosztja a képviselőket. A végül - 378-262 arányban - megszavazott jelentés szerint az új munkaidő-irányelv hatályba lépését (várhatóan 2007-et) követő három éven belül meg kell szüntetni annak lehetőségét, hogy a munkavállalók kivételesen túlléphessék a 48 órás heti munkaidő-maximumot - ezt elsősorban Nagy-Britanniában gyakorolják jelenleg, de Németországban és Luxemburgban is változtatásokat jelent majd. Az Európai Bizottság - mostani EP-jelentésben kommentált - javaslata a feltételek szigorítása mellett meghagyná az eseti kivételek lehetőségét, de az EP ezzel végül - néppárti ellenszavazattal - nem értett egyet.

[ajanlo=147][igazitas=left/]A jelentés szerint a munkaidőt rugalmasabbá kell tenni, és úgy kell megszervezni, hogy biztosítsa az élethosszig tartó tanulás lehetőségét, valamint a munka és a családi élet összeegyeztethetőségét. A képviselők azt is egyértelművé tennék, hogy az egyéni munkaidő kiszámításánál az esetleg több helyen dolgozók munkaszerződéseiben meghatározott munkaidők összegét kell figyelembe venni. Az EP legtöbb esetben munkaidőként ismertetné el a rendelkezésre állási időt is, a parlament álláspontja az, hogy az ezzel töltött idő inaktív részét is be kell számítani a munkaidőbe.

Az EP-szavazás után még júniusban visszatérnek a témára az EU-tagországok munkaügyi miniszterei is. Korábbi eszmecseréik és a parlamenti vita tapasztalatai alapján a miniszteri tanácsban további pengeváltások várhatók a kivételezés folytatása mellett kardoskodó országok (Nagy-Britannia, Németország, Luxemburg, Lettország, Lengyelország), illetve az annak megszüntetését támogatók (köztük Magyarország, Svédország, Franciaország, Görögország, Belgium) között, írja az MTI.

Mint ahogy arról korábban már a Menedzsment Fórum is beszámolt mindössze négy ország munkavállalói dolgoznak többet az unióban, mint a magyarok, a hazai átlagos munkaórák száma pedig 1848. Ez 270 órával több, mint amit a francia dolgozók töltenek munkahelyükön. A tényleges heti munkaidő Magyarországon csaknem 41 óra.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!