3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Idén 5 éve annak, hogy az állam bevásárolta magát a Molba, így érdemes egy pillantást vetni az aktuális helyzetképre.

Azt megítélni, hogy megérte-e az államnak bevásárolnia magát a Molba, még 5 év is kevés, hiszen az ilyen volumenű tranzakiók ennél jellemzően sokkal hosszabb távú befektetések. Mivel jelenleg a részvénypakett értékesítésének mégcsak a gondolata sem merül fel a kormány részéről, a következő sorok pusztán egy aktuális állapotfelmérésnek tekinthetők.

2011. július 7-én 1,8 milliárd eurót (részvényenként 84,863 eurót, vagyis 22 463 forintot) fizettünk ki az orosz Surgutnyeftegaznak 22 179 488 darab Mol-részvényért. A forintosítva 498,2 milliárdos üzlettel a magyar állam 21,2 százalékos tulajdonrészhez jutott az energiaipari cégben. Ennél azonban nagyobb részesedéssel rendelkezik az állam, 24,74 százalékkal, ami annak köszönhető, hogy még 2011-ben 2,4 százalékos részesedéshez jutott az állam a magánnyugdíjpénztári vagyon beolvasztásával, és titokzatos módon még 0,8 százalékra tett szert.

A Mol-paketthez tehát részvényenként 22 463 forintos áron jutott hozzá a magyar állam, a cikkünk írásakor érvényes legutolsó záróár 17 420 forint volt (július 13-án). Vagyis a megszerzett paketten az aktuális állapot szerint 112 milliárd forintos (nem realizált) veszteséget lehet kimutatni.

Az egykor 498,2 milliárd forintért megvett részvénycsomagot a jelenlegi tőzsdei jegyzésárak mellett 386,4 milliárdért lehetne eladni, ha felmerülne ilyen a kormányban.

Látványterv a megújuló pesti Duna-partról

Ezzel párhuzamosan azonban már nyert is valamennyit az állam a tranzakción, tulajdonosként ugyanis részesül az osztalékfizetésekből is. Mivel több részletben jutott hozzá a jelenlegi tulajdonosi hányadához az állam, az osztalékok kiszámításánál csakis az oroszoktól visszavásárolt pakettet vesszük figyelembe. A 21,2 százalék után 2011 óta összesen 54,5 milliárd forintnyi osztalékhoz jutott az állam. A társaság tavalyi eredménye után 10,77 milliárd folyt be a kasszába, és hasonló nagyságrend figyelhető meg a korábbi években is. Ez alól a 2014-es év volt kivétel, akkor kiemelkedő mértékű osztalékfizetésről határozott a Mol-közgyűlése (590 forintról részvényenként), így az állam 13,1 milliárd forinthoz jutott.

Az 5 évre számolt osztalék ellensúlyozza a fent számolt nem realizált veszteséget is, így

a tranzakció a jelenlegi körülmények és az eddigi osztalékok alapján 57,3 milliárd forintos veszteséget mutat. 

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!