6p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Nem szégyenlősek a fociklubok és egyesületek akkor, ha tárgyi eszközökre kell TAO-támogatásokat kell igényelni. Elképesztő összegeket olykor indokolatlanul is képesek elkölteni, de a jó világnak hamarosan vége van.

A TAO-támogatások elsődleges célja az utánpótlás nevelés fejlesztése volt, és bár erre is igényeltek szép számmal pénzeket az egyesületek, sokkal többet hallhattunk új stadionokról, sportszállókról és sportcsarnokokról, sőt, még Makovecz-stílusú kazánházra is futotta. Arról viszont jóval kevesebb szó esik, milyen eszközöket, sportfelszereléseket és berendezéseket vesznek, ezért alámerültünk az elmúlt két évad sportfejlesztési programjainak tengerében, és megnéztük, hogy a top támogatottak miket is vásároltak.

A tárgyi eszközöket illetően viszonylag korlátozottak a lehetőségek, hiszen alapvetően pályatartozékokra, ruhaneműkre, sportszerekre költenek TAO-ból az egyesületek, vagy olyan berendezésekre, amelyek a mindennapi működést segítik elő. Viszont az MLSZ amit jóváhagy az egyiknek, azt nem feltétlenül támogatja a másik esetében. Logikát emögött nem igazán találtunk, de erről bővebben majd egy kicsit később.

Általános szabály, hogy a beruházás értékének csak egy bizonyos részére (70 százalékra) enged TAO-t felhasználni az MLSZ, az igénylésekhez pedig útmutató gyanánt minden évadra kiad egy benchmark táblázatot, mely a maximális támogatható árat, beruházási értéket tartalmazza. Újdonság a 2017/2018-as évadtól, hogy a sportfelszerelésekre, műszaki berendezésekre, sportruházatra is összeállított egy ilyen listát, melyben az amatőr és hivatalos egyesületek esetében is külön maximum árat határozott meg. Az ebben szereplő adatok ismeretében elképesztő összegekből vásároltak eddig a szempontból cseppet sem szégyenlős támogatottak.

Amikor a benchmark sem jelent semmit

A 2016/2017-es támogatási évadban összesen 24 egyesület kaszírozott 200 millió forintnál is több támogatást, közülük négyen félmilliárdnál is nagyobb összeget költhetnek el: a Felcsút, a Mezőkövesd, a Pilisi Labdarúgó Klub és a Kisvárda. Utóbbi 4 egyesület között Tállai András, NAV-elnök Mezőkövesdje említésre méltó. Tavaly ugyanis TAO-pénzből szerettek volna beruházni egy eredményjelzőre, mint a stadion kötelező elemére potom 20 millió forintért, melyből 14 milliós támogatást hagyott jóvá az MLSZ. A helyzet azonban nem ennyire egyszerű: a szövetség által kiadott, pályaépítési költségekre vonatkozó benchmark alapján legfeljebb 1,2 millió forintos támogatás igényelhető erre a célra. A mezőkövesdi beruházás 14 milliós támogatására egy zárójeles rész adhat nekünk magyarázatot, miszerint ilyen beruházás esetében egyedi elbírálás alapján el lehet térni a benchmarkként meghatározott ártól. Ez történhetett ebben az esetben is.

A TAO-rendszer első remekműve

A 477,6 milliós TAO-támogatásban részesülő Utánpótlás Futball Club Gyömrő is jókor döntött a masszázságy megvételénél, hiszen egy 200 ezer forintba kerülő darabot néztek ki maguknak. Amatőr egyesület lévén erre azonban csak 45 ezer forintot kaphatnának az idei támogatási évadtól kezdődően. Hivatásos egyesületként még ennél is drágább masszázságyakat vett a Paksi FC, egyszer egy 307 ezres darabot, egyszer pedig két darab, egyenként 250 ezer forintba kerülő modellt nézett ki magának a paksi klub. Az MLSZ ezeknek 71 százalékát támogatta is, holott az újonnan bevezetett benchmark szerint maxumim 80 ezerért vehetnének ilyet.

Nem aprózta el a ZTE Football Club sem, mely összesen 407 milliós TAO-pénzre tett szert a legutóbbi évadban.

A zalai egyesület vizsgálóágyat szeretett volna 592 ezer forintért, rúgófalat 98 ezerért és 2 mosógépet is kinézett magának, egyenként 1,12 millióért.

Az MLSZ áldását és 70 százalékos TAO-támogatását adta, miközben az előttünk álló évadban hivatásos klubként vizsgálóágyat mindössze 120 ezerért, rúgófalat 35 ezerért, mosógépet pedig 500 ezerért vehetne.

Így néz ki egy 470 ezer forintos vizsgálóágy, egy átlagos egyszerű vizsgálóágy ára 60 ezer forint körül mozog

Nem baj, ha drága, van pénz!

Nem tisztünk megkérdőjelezni az egyes beszerzéseket, ám mégis találtunk olyan tételeket, amelyek láttán igencsak leesett az állunk. Felmerül ugyanis a kérdés az amatőr Gyirmót SE esetében, hogy miért is indokolt

500 ezer forinért fényképezőgépet venni (a maximum támogatható ár a jövőben 70 ezer forint lesz) plusz mellé egy félmilliós és egy 650 ezres objektívet venni.

Ezt talán érezhette az MLSZ is, hiszen a határozat alapján nem hagyhatta jóvá, igaz ezzel párhuzamosan az edzőlabda és edzőruházat beszerzését sem. Utóbbi szintén érdekes döntésnek tűnik.

Némileg hasonlóan eltúlzott beszerzést találtunk a Diósgyőri FC esetében is, ahol 1,48 millióért vettek tavaly kamerát. Ez több mint a 7-szerese annak az összegnek, aminek elszámolását támogatja az MLSZ a jövőben. Emellett szerettek volna venni 2 laptopot (vagy számítógépet, ez egyértelműen nem derül ki a programból) egyenként 700 ezer forintért, melynél az MLSZ 500 ezerre rá is bólintott. A jövőben ebben az esetben hivatásos sportszervezet esetében legfeljebb 300 ezer forintos beruházás lesz támogatható.

Amatőr egyesületként 2 darab mosógép és 2 darab szárítógép beszerzése mellett döntött a Kecskeméti Labdarúgó Club Közös Torna Egylet Sportiskola, mindkét esetben 1,5 milliós darabot néztek ki maguknak, az MLSZ 1,07 millió forintos támogatást pedig jóvá is hagyott. Eközben a frissen kiadott benchmark szerint esetükben a jövőben maximum 100, illetve a szárítógép esetében 120 ezres árat támogatnak.

Nemcsak a kisebb egyesületek és az amatőr szervezetek költenek rengeteget, az első osztályban szereplő

Videoton tavaly például az öltöző riasztórendszerét finanszíroztatta meg az adományozó cégek adójával. Az 1,2 milliós beruházáshoz az MLSZ 889 ezer forintot hagyott jóvá.

2015-ben sem aprózták el

A 2015/2016-os támogatási évadban sem aprózták el az egyesületek a beszerzéseket. A Gyirmót SE - mely legutóbb félmilliós fényképezőgépet vásárolt volna - az előző évadban mosógépet és szárítógépet vett a TAO-pénzekből. A kettőt együtt 2,6 millió forintért (vagyis a két berendezés egyenként 1,3 milliós értéket képviselhetett), melyből a labdarúgó szövetség 1,8 milliót jóvá is hagyott.

Ez a nagyteljesítményű mosógép kicsivel több mint 2 millió forint

Említésre méltó beszerzése volt egy évvel korábbról is a Videotonnak. A fehérváriak 2 mosógépet szerettek volna a TAO-ból venni, az egyik darab 1,5 milliós árán már meg sem lepődtünk az előzmények után,

a másik mosógép viszont 4,7 millió forintos beruházásként tüntették fel, mivel a szövetség erre is rábólintótt, 3,3 milliót el is költhettek erre a TAO-ból.

Azt elképzelni nem tudjuk, milyen képességei lehetnek a közel 5 milliós mosógépnek, pláne úgy, hogy a ZTE 2015-ben ipari mosógép beszerzését írta bele a sportfejlesztési programjába, aminek ára 950 ezer forint. 

Ezek után szerkesztőségünk arra jutott, hogy minden bizonnyal a fehérvári csapatnál azt szeretnék, ha a pályán látottak nem is, legalább a mezek vakítóan élénk színei elkábítanák a focirajongó Orbán Viktort és vendégeit a VIP-szektorban.

Székely Sarolta
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!