3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az Európai Unió legújabb célkitűzése: az évtized végére legyen 6 millióval több munkahely, a közösség átlagában pedig a gazdasági fejlődés érje el az évenkénti 3 százalékot - hívta fel a figyelmet Frey Mária a Foglalkoztatási Hivatal tudományos tanácsadója csütörtökön Budapesten, egy szakmai rendezvényen.

Az Európai Foglalkoztatási Stratégia aktuális kérdéseiről rendezett szakmai tanácskozáson a kutató nyomon követte a közösség foglalkoztatási célkitűzéseinek alakulását. Az Európai Unió 1997-ben fogalmazta meg először ezeket a célokat, amikor a 64 százalékos foglalkoztatottság 60 százalékra csökkent, a munkanélküliségi ráta pedig már több volt, mint 10 százalék.

Négy fő célcsoportban 22 irányvonalat adott ki a közösség a teendőkre. Több országban, így például Írországban, Spanyolországban, Hollandiában látványosan javult a foglalkoztatás, összességében viszont a rengeteg irányelv túl bonyolultnak, bürokratikusnak bizonyult - jegyezte meg a kutató.

A közösség 2000-ben Lisszabonban azt a célt tűzte ki, hogy az évtized végére érjék el a 15-64 éves népesség körében a 70 százalékos foglalkoztatottságot. A 2002-es értékelés szerint, bár nem sikerült elérni a kellő összhangot a gazdaságpolitika és a foglalkoztatáspolitika között, a foglalkoztatottság mégis ismét 64 százalékon állt, a munkanélküliség 10,8 százalékról 7,7 százalékra csökkent, a tartósan munkanélküliek aránya 50 százalékról 42 százalékra. Ennek ellenére a közösség nem volt elégedett, és egyszerűsítették a célkitűzéseket. A 2003-ban elfogadott stratégiában már csak három fő cél és 10 prioritás szerepelt. Ez a három cél: a teljes foglalkoztatottság, a munka minőségének, termelékenységének javítása, a társadalmi befogadás, kohézió erősítése.

A 2004-es értékelések alapján a célkitűzések tovább egyszerűsödtek. Az akkori közösségi vélemények lényege az volt, hogy túl sok a "szöveg", és kevés az érdemi cselekvés - húzta alá Frey Mária. Gondként jelölték meg az értékelők azt is, hogy a tagországoktól nem kérik számon következetesen a közösségi célkitűzések rájuk eső részének teljesítését. Az ekkor megfogalmazott célok még egyszerűbbek lettek. Így a tartós, magas gazdasági fejlődésre, a több és minőségi munkahely létesítésére vonatkoztak.

Mindezek szolgálatába kell állítani a kutatás, az innováció eredményeit is. Az Európai Unióban például a felsőfokú végzettségűek aránya 20 százalék, az Amerikai Egyesült Államokban 39 százalék. A K plusz F ráfordítás aránya a GDP-hez viszonyítva ebben az összefüggésben 1,9 százalék, illetve 2,6 százalék. Az idei év őszére valamennyi tagországnak el kell készítenie a közösség úgynevezett lisszaboni stratégiájához a saját nemzeti programját. Ez a munka Magyarországon is folyik - közölte előadásában Frey Mária. (MTI)

Kapcsolódó anyagok
Diplomával könnyebb elhelyezkedni
A rugalmas munkaidő növeli a foglalkoztatottságot
Fókuszban a foglalkoztatottság javítása

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!