Valamennyi szer, amelynek ára csökken nagy forgalmú, preferált orvosság. Ami az idén tízmilliárd forint körüli megtakarítást jelenthet a betegeknek, az OEP gyógyszerkasszája pedig tizenöt-húsz milliárddal mérséklődhet. (Az utolsó napon bejelentett csökkentések hatását még nem elemezték.) A potenciális kasszakímélés meghaladhatná a harmincmilliárdot, ha minden orvos, s a betege az olcsóbb gyógyszert választaná.
A páciensek egyébként egyre inkább az olcsóbb szereket preferálják, ami nem jelent minden esetben régi készítményt.
Ám április 1-jétől nemcsak a 783 szer árcsökkenése miatt változik a tb által támogatott gyógyszerlista, hanem azért is, mert 135 orvosságot törölnek róla. Ezek többsége potenciális fantomgyógyszernek minősült, nem voltak kaphatók a patikákban. Ennek ellenére - a törlés előtt - a biztosító nyilatkozatra kérte föl a gyártókat, hogy biztosítják-e a jövőben az ellátást. Molnár Márk szerint e készítmények miatt nem lesz ellátási zavar.
Delistáznak 78, eddig fix összeggel támogatott orvosságot is, mert húsz százalékkal drágábbak az azonos hatóanyagú gyógyszercsoportok referenciakészítményeinél (ezek ára a legalacsonyabb). Ugyancsak törlés előtt áll húsz másik orvosság is. Ám mivel ezek hatóanyaga nem azonos, csupán azonos betegségek terápiájára alkalmazhatók, az OEP júliusig kivár. Ennek oka, hogy legyen elég idő a betegek más orvosságra való átállítására, a gyógyszerészeknek pedig a beszerzésre, közli a Világgazdaság.