4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A pécsi önkormányzat nem fizet, és perre készül, mert nem ért egyet azon szakvéleménnyel, amely szerint a városnak 7,62 milliárd forint kártalanítást kellene fizetnie a Suez Environnement cégnek a vízszolgáltató Pécsi Vízmű Zrt.-vel kötött szerződés két évvel ezelőtti felbontása miatt.

"Az önkormányzatnak eszében sincs kifizetni ezt az összeget. Igazságügyi adó-, járulék- és könyvszakértők, közgazdászok, valamint jogászok vizsgálatai szerint ugyanis számos tévedés, számítási hiba, helytelen következtetés és összegszerű tévedések jellemzik a Suez által felkért Compass Lexecon szakvéleményét" - mondta Pécs jogi képviselője kedden az MTI-nek.

Szabó Iván annak kapcsán nyilatkozott, hogy a Suez kedden nyilvánosságra hozta: a vízmű-ügyben közreműködő könyvvizsgáló cég 26,6 millió euróban, azaz mintegy 7,62 milliárd forintban és kamataiban állapította meg a kártalanítás összegét.

"A brazil társaság eljárása teljes mértékben ellentmond Pécs és a Suez között fennálló korábbi megállapodásnak, illetve annak a részvény-számítási mechanizmusnak is, amelyet a francia partner cég dolgozott ki és foglaltatott szerződésbe" - közölte. Hozzátette: a Compass Lexecon Pécs véleményének, dokumentumainak figyelembe vétele nélkül készítette el szakértői anyagát.

Szabó Iván megjegyezte, Pécs kalkulált egy összeget, amely a részvények értékén és a Pécsi Vízmű által okozott károk különbségén alapul, de ezt egyelőre nem kívánják nyilvánosságra hozni. Utalt rá, az önkormányzat a napokban egy utolsó, személyes egyeztetést kezdeményezni a Compass Lexeconnal, hogy a valós és mindkét fél által korábban elfogadott számítási módszert alapul véve gondolják át a szakvéleményüket, de erre nem reagáltak, s e fölött már "túl is haladt az idő". "Megvárjuk, amíg a Suez a bécsi választott bírósághoz fordul, és felkészülünk a perre" - fogalmazott Szabó Iván.

A Suez keddi közleményében azt írta: megelégedéssel veszi tudomásul, hogy végre elkészült a független szakértői jelentés, és elfogadja a kiszámított összeget. Hozzátették, annak érdekében, hogy a kártalanítási összeget a szerződésben meghatározott 30 napon belül átutalhassák, a Suez fizetési értesítőt küld a pécsi önkormányzatnak. "Ha a város a meghatározott összeget nem fizeti ki határidőn belül, a Suez a bécsi nemzetközi választott bírósághoz fordul jogorvoslatért" - hangsúlyozták.

Pécs 2009. október elején átvette a városi vízközműveket, miután a Pécsi Vízmű Zrt.-vel határidőre nem egyezett meg a kisebbségi tulajdon visszavásárlásáról. Az önkormányzat által megbízott biztonsági cég alkalmazottai ellenőrzésük alá vonták a vízmű épületét, és kizárták a Pécsi Vízmű vezetői körét. Azóta Pécsen az önkormányzat által alapított Tettye Forrásház Zrt. a szolgáltató.

A város és a kisebbségi tulajdonos Suez Environnement között azért romlott meg a viszony, mert az önkormányzat szerint a Pécsi Vízmű túl drágán szolgáltatott, nem a vízdíj csökkentését, hanem a terjeszkedést helyezte előtérbe. Emellett az önkormányzat sokallta a befektető osztalékát és egyéb járandóságait, amelyek a képviselők szerint egy 100 százalékos városi tulajdonú vízszolgáltató esetén Pécset gazdagíthatnák.

Az ügy érintettjei több jogi eljárást indítottak egymás ellen. A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara melletti választott bíróság tavaly február közepén jogszerűnek találta, hogy a város felbontotta a Pécsi Vízművel kötött üzemeltetési szerződést, a Tolna Megyei Bíróság azonban eljárási hiba miatt új eljárásra kötelezte a választott bíróságot. Az ügy már a Legfelsőbb Bíróságon van, az LB a tervek szerint szeptember 26-án hoz határozatot.

Időközben nemcsak Pécs, hanem a baranyai megyeszékhely környéki kisebb városok, községek is kikerültek a Pécsi Vízmű szerződött partnereinek köréből. Egyedül Szalánta nem hajlandó szerződést bontani a társasággal, és a Tettyét megbízni a vízszolgáltatással.
 
MTI 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!