Kása István Zoltán elmondta: a békéscsabai nyomda 2005-ben került az Ausztriában családi vállalkozásként működő Marzek Etiketten GmbH tulajdonába amikorra a nagy hagyományú nyomda már meglehetősen elavult gépparkkal, ám 120, a szakmájáért elkötelezet dolgozóval rendelkezett. A több mint 2,5 milliárd forintos beruházással Közép-Európa egyik legkorszerűbb csomagolóanyag, illetve címkegyártó bázisát hozták létre Békéscsabán.
A legutóbbi, mintegy 800 millió forintos beruházás eredményeként csütörtökön átadtak egy nagykapacitású, a német Heidelberg-cég által gyártott íves nyomógépet, amely a kiegészítő berendezéseivel együtt a legkényesebb megrendelői igényeknek is képes megfelelni. A fejlesztéseknek köszönhetően az öt évvel ezelőtti két százalékról immár 25 százalékra növelte az export arányát a békéscsabai nyomda, s az a célja, hogy a régióban három év alatt további 25 százalékos exportemelkedést érjen el. Az elmúlt évek alatt két lépcsőben, összesen több min 476 millió forintos állami és uniós támogatást is elnyert pályázat útján a cég.
A nyomda évi hatezer tonnás termelési kapacitásának majdnem felét a dobozok, 43 százalékát pedig az íves címékek gyártása foglalja le, míg a fennmaradó részt a tekercses technológiával előállított címkék adják.
Az osztrák érdekeltségű cég 2005-ös 2,5 milliárd forintos árbevételét 2010-re 4,6 milliárd forintra növelte, miközben a foglalkoztatottak létszám 121 főről 185 főre emelkedett. Johannes Michael Wavelka, az anyacég főtulajdonosa és elnök-vezérigazgatója elmondta, hogy a cégcsoport Bécs melletti, a békéscsabai és egy ukrajnai üzemével együtt tavaly 50 millió euró árbevételt ét el, s összességében mintegy 500 főt foglalkoztat.
A tulajdonos kiemelte, hogy fontosnak tartja ugyan a technológia fejlesztést és a beruházásokat, ugyanakkor Békéscsabán egy olyan szakmai csapat alakult ki, amelyik képes a legkorszerűbb nyomdatechnológiát is működtetni, s ezzel megfelelni az európai megrendelőknek is. A békéscsabai üzem legfőbb exportpiaca Románia, Ausztria, Csehországban és Németország.
MTI