3p

Dinamikusan nő a világban a "hamisítási ipar": az okozott kár az idén 900 milliárd dollárra tehető, szemben a 2007. évi 250 milliárd dollárral - mondta Simándi Andrea, a Simándi Bird&Bird ügyvédi iroda vezetője csütörtökön Budapesten sajtótájékoztatón.

A szellemi tulajdon védelmére is szakosodott nemzetközi ügyvédi iroda által ismertetett adatok és becslések szerint, míg az Európai Unióban tíz évvel ezelőtt 10 millió darab hamisított terméket foglaltak le, addig 2009-ben ez a szám elérte a 117 milliót. Magyarországon tavaly 4044 esetben foglaltak le hamis terméket a hatóságok, ami 413 százalékos növekedés a 2006. évi 979 lefoglaláshoz képest.

A nemzetközi ügyvédi iroda magyarországi partnerének vezetője arra hívta fel a figyelmet, hogy a termékhamisítás miatt az Európai Unióban évente 100 ezer munkahely szűnik meg, a hamisított termékek élet- és balesetveszélyesek lehetnek, ezért fontos a tudatos márkavédelem, a tudatos fogyasztói magatartás. Simándi Andrea a legtöbbet hamisítottak között említette a ruházati termékeket, az elektronikai cikkeket, a dohányárukat, az élelmiszereket, köztük a szeszesitalokat, az ásványvizeket és az élelmiszer-adalékokat. A fertőzött iparágak közé tartozik a járműalkatrész-gyártás: az alkatrészek hamisítása hatalmas biztonsági kockázatot jelent - hívta fel a figyelmet az ügyvédi iroda vezetője.

Az Európai Unióban a tavaly lefoglalt termékek 18 százaléka volt veszélyes az egészségre, s ami aggasztó, hogy a hamisítás már a játékokra is kiterjed, veszélyeztetve a gyerekek egészségét - mondta Simándi Andrea. Hozzátette: elgondolkodtató, hogy a hamisított termékek 70 százalékát legálisan működő boltokban foglalták le a hatóságok.

Az uniós adatok szerint a hamis gyógyszerek forgalmi értéke a világban évi 75-200 milliárd dollárra tehető. Magyarországon a teljes gyógyszerforgalom 3 százalékát teszik ki a hamis termékek, s a felmérések szerint a lakosság 7 százaléka hajlik ismeretlen eredetű gyógyszer vásárlására - mutatott rá az ügyvédi iroda vezetője, aki szerint a termékhamisítás elterjedése a kutatás-fejlesztést, az innovációt is veszélyezteti, mert a cégeknek egyre kevésbé éri meg pénzt fordítani az új termékek kifejlesztésére.

Simándi Andrea szerint a hamisítás elleni hatékony fellépésre a világban összehangolt lépésre lenne szükség. Utalt arra, hogy az Európai Unióban a tranzitszállítmányokban érkező hamis árukat nem egységesen kezelik, tagországonként eltérő gyakorlatot alkalmaznak a lefoglalása, megsemmisítésre, de van, ahol továbbengedik a hamisított árukat tartalmazó rakományt.

Almási Gyula, a VPOP szellemi tulajdonjog-védelmi osztály vezetője elmondta, hogy a világban 2009-ben a lefoglalt hamis áruk 15 százaléka az utasforgalomban, 85 százaléka pedig a kereskedelmi forgalomban jelent meg. A VPOP a Hamisítás Elleni Nemzeti Testülettel közösen road-show-kat szervezett, ahol a lakossággal ismertették a hamisítás elleni fellépés jelentősét. Tapasztalatuk az volt, hogy a résztevők 46 százaléka akkor is vásárolna hamis terméket, ha tudná, hogy az hamis. Nem gondolják végig a fogyasztók, hogy a hamis termék vásárlás milyen veszélyekkel jár, például veszélyezteti az egészségüket - tette hozzá Almási Gyula.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!