2p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Gyógyszer-nagykereskedők Szövetsége (GYNSZ) állásfoglalásban tiltakozik a gyógyszertárakkal kapcsolatos korlátozások ellen.

Ez a reakció érthető, bár kissé korainak tűnik, írja a Napi Gazdaság. Az aggodalmat nyilvánvalóan az váltotta ki, hogy a Fidesz egészségügyi programjában meglehetősen egyértelművé tette: kormányra kerülése esetén a patikák csak gyógyszerészek többségi tulajdonában működhetnének majd. Ezzel tulajdonképpen felszámolnák a 2007-es liberalizációt. Ennek a rendelkezésnek volt ugyanis köszönhető, hogy a gyógyszerészek mellett új szereplők (gyógyszer-nagykereskedők, gyógyszergyártó cégek, orvosok) is megjelenhettek tulajdonosként. A gyógyszer-gazdaságossági törvény az Egészségügyi Minisztérium szerint lehetővé tette, hogy új patikák nyíljanak ott, ahol arra lakossági szükséglet mutatkozik. Ennek köszönhető, hogy a biztosítottak jelenleg a korábbinál 400-zal több gyógyszertárban válthatják be a vényeket.

A patikanyitásokat egyébként nagyban támogatta az is, hogy a gyógyszer-nagykereskedőkkel kialakított jó (esetenként igencsak szoros) kapcsolat segített az induló készlet feltöltésénél és az első néhány hónap gyógyszerkészletének finanszírozásánál. Az új szabályozással a gyógyszertárnyitás költségei is csökkentek. A szakma szinte az első pillanattól kezdve támadta a liberalizációt. Ez a küzdelem határozottan felerősödött, amikor az Európai Bíróság úgy döntött: a gyógyszertárak tulajdon- és üzemeltetési joga is fenntartható kizárólag a patikusok számára.

Öt gyógyszerészszövetség erre alapozva közösen fordult a kormányhoz a gyógyszerellátó rendszer szabályozásának teljes körű felülvizsgálatát kérve, mivel álláspontjuk szerint a jelenlegi szabályozás kárt okoz. Ha ezt eddig nem is érték el, az eredetileg 2010-re tervezett teljes liberalizációt végül sikerült megakadályozni. Most viszont a gyógyszer-nagykereskedők is igyekeznek ringbe szállni. A GYNSZ ellenzi, hogy gyógyszerellátás terén korlátozzák a tulajdonosi kört, szűkítsék a vállalkozási formákat vagy akár a szakmai érdekképviseleteket ruházzák fel patika alapításával vagy működtetésével kapcsolatos jogosítványokkal (a Fidesz a kamaráknak is nagyobb szerepet szánna). Támogatnák ugyanakkor, hogy az új patikák alapításához minimum 30 millió forintos tőkerészt írjanak elő (most semmilyen kikötés nincs).

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!