2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A két legnagyobb gyógyszergyártói szövetség beadvánnyal fordult a Gazdasági Versenyhivatalhoz a vényíró szoftverek miatt - közölték a szervezetek az MTI-vel pénteken.

A Magyarországi Gyógyszergyártók Országos Szövetsége és az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesülete azért fordult a Gazdasági Versenyhivatalhoz, mert álláspontjuk szerint mind az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) által, mind egyes háziorvosi szoftver forgalmazó cégek által kínált vényíró szoftverek működése megtévesztésre alkalmas, néhány esetben valótlan tényeken alapul, és jelentős versenykorlátozó hatású.

A gyógyszer-gazdaságossági törvény előírja jogszabály alkotását olyan feltételrendszer kidolgozására, amely lehetőséget teremt az orvosoknak a tb-kassza és a beteg számára egyaránt legkedvezőbb árú termék kiválasztására. Ezen jogszabály a mai napig nem jelent meg, így minden olyan program, amely azt sugallja, hogy a szoftver megfelel ezen szabályoknak valótlan információt állít - olvasható a közleményben.

A gyógyszergyártók szerint az OEP által biztosított vényíró program önkényesen kialakított feltételrendszer alapján kategorizálja a tb-kassza számára azonos kiáramlást jelentő termékeket (fix támogatású termékek), azt a látszatot keltve, és kommunikációjában is hangsúlyozva, mintha ezen termékek közül az orvos kizárólag a legolcsóbb készítményt írhatná fel betegének, korlátozva ezzel a betegek szabad választási jogát.

A két gyártói szövetség kérte a Gazdasági Versenyhivataltól a versenykorlátozó gyakorlat megsemmisítését, melyre az előzetes szakértői vélemények alapján nagy esélyt látnak.

Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár az MTI-hez eljuttatott reagálásában visszautasítja a MAGYOSZ és az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesületének azon állítását, amely szerint a "költséghatékony gyógyszerfelírást támogató program" az OEP által önkényesen kialakított feltételrendszer alapján kategorizálja a medicinákat.

Az egészségbiztosítási pénztár magyarázata szerint a kategorizálás alapját az OEP támogatotti listája adja. A program a betegek költsége alapján kategorizálja a készítményeket, ezzel segíti az orvos és a beteg tájékoztatását.

Az OEP visszautasítja azt az állítást is, hogy azt a látszatott keltette, illetve kommunikációjában is azt hangsúlyozta volna, hogy az orvos kizárólag az olcsóbb gyógyszert írhatja fel.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!