3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az Európai Unió Bizottsága megakadályozta, hogy a Gazprom 50 százalékos részt vásároljon az ausztriai Baumgartenben lévő Central European Gas Hubban (Közép-európai Gázelosztó Központ, CEGH) - mondta Alekszandr Medvegyev, a Gazprom vezetésének helyettes elnöke, a Gazprom Export vezérigazgatója hétfőn Moszkvában, sajtótájékoztatón.

Medvegyev kijelentette, hogy csalódott, s a döntést rövidlátónak nevezte.

"Nem titkoltuk, hogy be akarunk szállni a Hubba. Úgy tudjuk, a likviditása tőlünk függ. Az EU Bizottság partnereink akarata ellenére valamilyen hátsó szándékot kezdett ebben keresni, hogy mi ezen az úton akarjuk leigázni Európát, olyan elképzeléseket tulajdonított nekünk, amelyekkel nem rendelkezünk" - hangsúlyozta az elnökhelyettes.

Amennyiben az Európai Unió Bizottsága nem alkalmazza velünk szemben a tisztességesség vélelmezését, akkor gondoskodjon maga a gázelosztó likviditásáról - jelentette ki Medvegyev.

"Számunkra elfogadhatatlan feltételeket támasztottak, de remélem, előbb-utóbb felülkerekedik az üzleti logika" - tette hozzá.

A baumgarteni gázelosztó csomópontnál érne véget a tervek szerint az orosz Déli Áramlat gázvezeték Magyarországon is áthaladó nyomvonala.

A baumgarteni elosztó központ lenne azonban a végpontja az uniós és amerikai kezdeményezésre épülő, közép-ázsiai, kaszpi gázt Európába szállító Nabucco vezetéknek is. Számos szakértő szerint azonban az egész Nabucco projektet fenyegeti, ha a Gazprom az ÖMV-től megvásárolja a CEGH felét.

A baumgarteni központ már jó ideje rendkívül fontos szerepet tölt be az osztrák energetikában, s egyben itt megy át az Európába irányuló orosz gázszállítások mintegy harmada. A tervek szerint a szerepe tovább növekedik majd a jövőben, s ehhez egyebek mellett újabb tárolókat építenek. A Gazprom kilátásba helyezte, hogy amennyiben részt vásárol a CEGH-ben, Európa legnagyobb gázelosztójává építi ki azt.

A CEGH jelenleg a harmadik legnagyobb ilyen gázelosztó az EU területén, és 100 százalékban az OMV gázzal foglalkozó leányvállalata, az OMV Gas International tulajdonában van. Azonnali piacként, valamint a bécsi tőzsde gáztőzsdéjeként is működik.

Medvegyev arról is szólt, hogy Gazprom be kíván szállni az európai elektroenergetikába, miután Európa letesz a nukleáris energiáról. Azt mondta, 2011 végéig felderítik a legnagyobb perspektívákat kínáló piacokat és kidolgozzák a német és a svájci atomerőművek leállítása nyomán legtöbbet ígérő projekteket.

A Gazprom korábban már jelezte, hogy a német E.On-nal már tárgyalt ilyen lehetőségről, s Medvegyev most elmondta: a kérdés felmerült már a Wintershallal, hamarosan pedig az RWE-vel tárgyal erről az orosz monopólium.

Végül Medvegyev kijelentette: a Gazprom tiszta nyeresége a posztszovjet térségen kívüli külföldre irányuló exportból a tavalyi 44 milliárd dollár után az idén várhatóan eléri a 60 milliárdot - megközelítve a 2008-as rekord bevételt -, az évi átlagos ár pedig mintegy 400 dollárt tesz majd ki ezer köbméterenként.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!