3p

A Financial Times nemrég összeállította a legnagyobb tőzsdei értékkel rendelkező konszernek 500-as listáját. Érdekesség, hogy a GE megelőzte a Microsoftot, a legnagyobb európai cégek pedig alig fértek be az első tízbe.

A gazdasági szaklap már évek óta hagyományosan sorrendbe állítja a világ legnagyobb cégeit a gazdasági siker "barométere", a tőzsdei érték szerint. Az élmezőnyben továbbra is kizárólag amerikai vállalatok találhatók.

A világ legértékesebb vállalatának a 300 milliárd dolláros tőzsdei értékkel bíró General Electric számít. Az amerikai konszern ma 40 milliárd euróval ér többet, mint 2003-ban.
A GE-t a tavaly még listavezető Microsoft követi, ezen kívül az Exxon Mobil, a Pfizer és a Citigroup fért be az első ötbe. A Wal-Mart áruházlánc a 6. helyre csúszott vissza.

A legértékesebb európai vállalatok csupán a 9. (BP olajkonszern) és a 10. (HSBC bank) helyet tudták megszerezni, mindketten Nagy-Britanniából érkeztek.
Az angolokat leszámítva a legnagyobb kontinentális cégek még az első húszba sem tudtak befurakodni: a huszonegyedikként rangsorolt Novartis négy helyet csúszott vissza tavalyhoz képest, a Total viszont a huszonötödikről a huszonharmadikra lépett előre.

A legértékesebb ázsiai konszern címét a Toyota szerezte meg, amely 10 helyet javítva idén a 16. helyen landolt. A legtöbbet érő kínai vállalatnak a hongkongi székhelyű China Mobile bizonyult, amelyet az FT 57 milliárd dollárral a 67. helyre rangsorolt.

A listán összesen hét orosz konszern képviselteti magát, közülük az orosz kőolajóriás található a legelőkelőbb pozícióban: a Gazprom a tavalyi 169. helyről idén a 77.-re ugrott előre, számol be a Der Spiegel.

Az 500-as rangsorban a legtöbb vállalattal (227) az USA képviselteti magát, ez a kimagaslóan magas mutató azonban már némileg kisebb a tavalyinál (240). A második helyen Japán áll, amely a tavalyi 47-hez képest idén már 58 vállalatot "delegált" a top 500-ba.

Az országok szerinti rangsorban Nagy-Britannia a harmadik, Franciaország a negyedik, Németország pedig az ötödik helyet szerezte meg. A németek legértékesebb konszernjei közül a Deutsche Telekom a 40., a Siemens az 53., a SAP a 85., az E.ON pedig a 100. helyen található. A négy óriáscég mindegyike javított pozícióján tavalyhoz képest, amelyet német elemzők pozitív jelként értékelnek.

Megfigyelhető, hogy Ázsiából évről évre egyre több cég kerül be a rangsorba, idén számuk már elérte a 79-t. Az FT elemzői szerint belátható időn belül a kontinens akár meg is előzheti a 227 helyezettjével jelenleg magabiztosan vezető USA-t.
A top 50-ben a Toyota mellett az NTT Docomo, (25), az NTT (33) és a Samsung (45) képviseli Ázsiát.

A listát a lap a 2004. március 25-i adatok alapján állította össze. A vállalatok tőzsdei értékét úgy számították ki, hogy egy darab részvény aktuális értékét megszorozták a kibocsátott értékpapírok számával.

(Menedzsment Fórum)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!