4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Vint Cerf, az internet egyik atyja szerint a világháló továbbra is a korlátlan innováció terepe: a később óriási hasznot hajtó alkalmazások kifejlesztéséhez még üzleti terv sem kell. Az mfor.hu a Google egyik vezető "evangelistájának" hétfői előadásán járt Budapesten.

Guru munka közben - (mfor.hu montázs)

"A végzős egyetemisták, amíg tehetik, ritkán foglalkoznak azzal, hogy amin épp dolgoznak, annak van-e anyagilag is kézzelfogható értelme, vagy nincs. A fiatalok csak teszik a dolgukat, később pedig kiderül, hogy jó üzlet-e, amit kitaláltak, vagy sem." Vint Cerf szerint - aki névjegykártyája szerint a Google "vezető internet-evangelistája" - ezért nincs feltétlenül szükség üzleti modellre az e-business világában.

Semlegesség a neten

"Innovation on the edge", azaz "innováció a végletekig" - szabad magyar fordításban talán így lehet visszaadni a TCP/IP protokoll, azaz az internet alapjait megalkotó matematikaprofesszor webes üzleti lehetőségekről alkotott filozófiáját. A Google gurujának éppen ezért meggyőződése, hogy az internetnek semlegesnek kell maradnia. Az új fejlesztések, az előrevivő megoldások ugyanis csak akkor terjedhetnek el, ha ugyanolyan eséllyel "utazhatnak" az információs szupersztrádán, mint a már bejáratott, üzletileg felépített szolgáltatások vagy javak.

Ez egy kis magyarázatra szorul: az USA-ban a közelmúltban kezdődött egy vita az internet semlegességéről, amit az ottani sajtó csak "net neutrality" vitának hív. Az lényegében az internetet fizikailag szolgáltató "kábelesek" - a telefoncégek és más kábelszolgáltatók -, valamint az interneten magánszolgáltatásokat kínáló cégek - keresők, e-mail-, blog- és egyéb szolgáltatók között zajlik.

A vita abból fakad, hogy az internetet fizikailag szolgáltatók (ISP-k, Internet Service Provider) úgy látják: a fizetős tartalmak - a régi jól bevált üzleti szabályok szerint - elsőbbséget élveznek a weben. Azt a szolgáltatóknak adott esetben gyorsabban, jobb minőségben kell eljuttatniuk a felhasználókhoz. Vint Cerf szerint ez félig-meddig már működik is, hiszen az ISP-k megosztják a kábeles internetcsatornákat is: letölteni sokkal könnyebben és gyorsabban lehet, mint feltölteni. Üzleti előfizetéseknél - legalábbis az USA-ban - már nincs ilyen korlát.

Pénzkérdés

Ez a professzor szerint azt mutatja, hogy a "mezei" felhasználók által publikálni kívánt tartalom háttérbe szorul, a számukra adott esetben pénzért szolgáltatott tartalom mögött. Ezt látva Vint Cerf, az internet másik alapító atyjának nevezett Tim-Berners Lee, valamint a Yahoo, a Google és más "nagyágyúk" csapata mozgalmat indított annak érdekében, hogy az amerikai törvényhozás mondja ki: a neten minden adat egyenlő, az internet ebből a szempontból feloszthatatlan.

A fizikai szolgáltatóknak viszont van egy hathatós érvük: az internet mostani formájában teljesítőképessége határaira ért. Ha nem történik változás, összeomlik az egész. A másik érv pedig az, hogy a Google ugyan a szabadságharcos álarca mögé bújik, de célja valójában nem más, mint hogy nagyon kis befektetéssel még több pénzt préseljen ki a felhasználókból, akár áttételesen is.

Példaként általában a filmletöltést szokták említeni, ahol szerintük csupán arról szól a történet, hogy más cégek milliárdokat érő befektetéseit (például a filmeket) a felhasználók egyszerűen feltöltik a semleges netre. A milliárdos költséggel előállított tartalom tehát nem a befektetőnek, hanem a közlő oldalnak hoz pénzt azzal, hogy forgalmat generál.

Gyerekszoba, szerverszoba

Vint Cerf erre a problémára is kitért budapesti előadásában: véleménye szerint az illegális viselkedést igenis büntetni kell, ugyanakkor a "hagyományos" biznisz szereplőinek is tudomásul kell venniük, hogy a technika halad. Példaként a BitTorrent nevű fájlmegosztó programot említette, amely kiválóan alkalmas például filmek egymás közt történő megosztására. A kezdeti elutasítás után a filmforgalmazók egyre inkább hajlanak arra, hogy felfedezzék a programban rejlő lehetőségeket, tette hozzá.

A professzor optimistán látja a jövőt. Példaként felhozta, hogy a hetvenes évek szakemberei váltig állították: az otthoni számítógéphasználat nem fog elterjedni. (A gépek akkor még hatalmas méretűek és zajosak voltak). Ehhez képest ugye látjuk, mi történt.

A net semlegességét szerinte elsősorban a felhasználók fogják kikényszeríteni: "Amikor már annyi saját megosztásra váró videónk, képünk vagy egyéb fájlunk lesz, hogy felmerül az igény egy otthoni szerver vásárlására, akkor fordul majd a kocka. A felhasználókban ekkor fog felmerülni az igény például a szimmetrikus, tehát a feltöltési sebességet nem korlátozó internet-előfizetésre. És akkor - mivel ez is üzlet - biztos lesz ott egy szolgáltató is, amelyik megadja ezt leendő ügyfeleinek" - mondta a professzor.

L. Nagy Gábor

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!