2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Nyugat-szibériai kőolajmező közös kiaknázására létrehozott vegyes vállalat alapításáról írt alá szerződést csütörtök este Moszkvában Hernádi Zsolt, a Mol Rt. elnöke és Jurij Bejlin, a második legnagyobb orosz kőolajvállalat, a Jukosz alelnöke.

Hernádi Zsolt újságíróknak nyilatkozva elmondta: a 200 négyzetkilométeres olajmezőn jelenleg 50 kút üzemel, a csúcsra járatás idejére - várhatóan egy-másfél éven belül - ezek száma 300-ra nő. A Mol Rt. elnökének beszámolója szerint a beruházás összköltsége 350-400 millió dollár, ami 50-50 százalékban oszlik meg a magyar vállalat és a Jukosz között. Utalt azonban arra is, hogy a költségek fedezetét részben a kitermelt olaj visszaforgatása adja majd.

Csúcsra járatás után a mező évente mintegy 2,5 millió tonna kőolajat ad majd, amelyből a Mol 1 millió tonnát kap - mondta Hernádi Zsolt, aki emlékeztetett arra, hogy ez hozzávetőleg ugyanannyi, mint a Magyarországon évente kitermelt teljes kőolajmennyiség. ezzel a Mol rendkívül jelentős nyersanyag-tartalékhoz jut. Becslések szerint a terület hozzávetőleg 20 millió tonna kőolajat rejt, a kitermelés tehát közel 10 évig biztosítva van.

A beruházás nagyságáról szólva a Mol vezetője elmondta, hogy a területen 60 kilométernyi új utat kellett megépíteni és 100 kilométernyi vezetéket fektettek le. Közölte, hogy a társaság a jövőben is kész hasonló közös projektekre, akár a Jukosszal, akár más orosz piaci szereplőkkel közösen.

Kérdésekre válaszolva Hernádi Zsolt leszögezte: a moszkvai tárgyalások során nem kerül szóba a Mol Rt. gázüzletágának esetleges eladása, és a társaság 25 százalékos állami részvénycsomagjának értékesítése sem. Közlése szerint ez utóbbi lépésről még nincs kormánydöntés, és a Pénzügyminisztérium elképzelése szerint a magyar olajtársaság részvényei nagyrészt nem stratégiai befektető kezébe kerülnének, azokat a tőzsdén értékesítenék.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!