A nagy bevásárló központokban a tulajdonos jelöli ki a vendéglátás helyét, ez általában nem több a bérbe adható terület 20 százalékánál. Ezek kiegészítik a bevásárlóközpont kínálatát, és a nyitvatartásuk is az üzletekéhez igazodik. Ugyanakkor ezeken a helyeken más funkciókat ellátó vendéglátó helyek is vannak, például éjszakai bárok, és éjszaka is működő bowling pályák is.
Az egyes utcákba koncentrálódó vendéglátóhelyek nem a beruházók döntései alapján kerültek oda, hanem szerves fejlődés eredményei. Ilyen például a Liszt Ferenc tér, ahol 15 éve nyíltak az elsőéttermek, jelenleg nincs már kínálat, telítődött a hely.
A GVA elemzése tartalmazza a legfontosabb ilyen utcákban lévő éttermek, kávézók bérleti díjait. A Liszt Ferenc téren ez 35-50 euró, a Ráday utcában 15-50 euró, a Király utcában 15-60 euró, míg alegdrágább Váci utcában 35-140 euró havonta és négyzetméterenként. Ezeken túl az utcára néző teraszok után akár havi egymillió forintot is elkérnek az önkormányzatok.
A Liszt Ferenc tér bérleti díjai a legmagasabbak
A bevásárlóközpontokba, illetve néhány utcába koncentrálódnak a vendéglátóhelyek Budapesten, a bérleti díj a legfelkapottabb helyen elérheti a havi és négyzetméterenkénti 140 eurót is - közölte a GVA Robertson nemzetközi ingatlan-tanácsadó magyar részlege az MTI-vel.