Mivel az ország és a régió a szénhidrogének tekintetében kiszolgáltatott, a Mol érdeke is az, hogy a helyzet minél előbb megváltozzon, s megépüljön a Nabucco illetve a Kék Áramlat vezeték - mondta Hernádi Zsolt, a Mol Nyrt. elnök-vezérigazgatója a társaság csütörtöki közgyűlésén. Hozzátette: mindkét vezeték megépülése előnyös lenne, illetve az is, ha valamelyik megvalósulna.
A Mol mindkét projekten nagy erőkkel dolgozik, hiszen az az érdeke, hogy minél több forrásból érkezzen a szénhidrogén, s minél nagyobb legyen a tranzit. Ha ez megvalósul, akkor biztosabb lesz az ellátás és az üzleti lehetőségek is megnőnek - közölte Hernádi.
Az elnök az elmúlt év sikeres projektjeként említette az orosz mezők és kutatási jogok vásárlását, az Energopetrol, illetve a TVK-ügyletet és az INA-részvénykibocsátás támogatását. Az elnök-vezérigazgató sikerként ítélte meg azt is, hogy a társaság tavaly elérte a 11 milliárd dolláros piaci kapitalizációt.
Mosonyi György, a cég vezérigazgatója elmondta: a cél a meglévő üzletek eredményességének fenntartása, a szinergikus hatások kiaknázása, s a terjeszkedés akvizíciók által. Hozzátette: a Mol kőolaj- és gázkitermelése mintegy 10 százalékkal csökken az idén.
Részvényenként 508 forint osztalék
A Mol 50 milliárd forint osztalékot fizet részvényeseinek a 2006. év után, az osztalék összege részvényenként körülbelül 508 forint, ami a saját részvény darabszámtól függően kismértékben változhat. A saját részvényre eső osztalékot az erre jogosult részvényesek között a részvények arányában fizetik ki.
A Mol éves rendes közgyűlése csütörtökön úgy döntött, hogy az osztalékként kifizetésre nem kerülő eredményt az eredménytartalékba sorolják át.
Az osztalék kifizetési ráta a normalizált, egyszeri hatások, például a gáztranzakció nyeresége és az adókedvezmény nélkül számított eredményre vetítve 22 százalék, ami jelentős növekedés a 2005. évi 14 százalékhoz képest, s összhangban van a regionális versenytársak kifizetési rátájával.
A közgyűlés elfogadta az Ernst & Young Kft. független könyvvizsgálói jelentését, ami szerint a Mol Nyrt. eszközeinek és forrásainak egyező végösszege 2 136 354 millió forint, a mérleg szerinti eredménye pedig 295 367 millió forint. A 2006. évi konszolidált éves beszámoló szerint a Mol eszközeinek és forrásainak egyező végösszege 2 164 645 millió forint, a mérleg szerinti eredmény pedig 337 525 millió forint. A Mol Nyrt. 2006. évi adózott eredménye 295 milliárd forint, lekötött tartaléka 270 milliárd forint.
Személyi változások
A közgyűlés a 11 tagú igazgatóság tagjává ismét megválasztotta Akar Lászlót, Kamarás Miklós és Kemenes Ernőt. Az ő megbízatásuk 2007. október 11-én járt volna le, de a mostani döntéssel 2012. október 11-ig igazgatósági tagok maradnak.
Simóka Kálmánné megbízatása lejár 2007. október 11-én. Helyére a közgyűlés Molnár Józsefet, a Mol pénzügyi vezérigazgató-helyettesét választotta. A közgyűlés hozzájárult a szakember Slovnaft-igazgatósági tagságához is.
Mivel a felügyelő bizottsági tagok mandátuma is lejár az idén októberben, a közgyűlés újabb öt évre taggá választotta Chikán Attilát, John I. Charody-t, Slavomir Hatina-t, Kupa Mihályt, Lámfalussy Sándort. A felügyelő bizottság tagja lett három Mol-munkavállaló is, Major János, Juhász Attila és Benedek Lajos.
Menedzsment Fórum