A Népszabadság több, egymástól független forrásból úgy értesült: a horvátok felajánlották, hogy az általuk később átadandó bizonyítékok és a később megadandó kérdések alapján Magyarországon hallgassák ki gyanúsítottként a Mol-vezért. Ez azt sejteti, hogy egyelőre, legalábbis részben felajánlották az eljárás lefolytatását. Az ügyben illetékes magyar hivatalos források nem kívánták a Népszabadság értesülését kommentálni.
A Népszabadság okfejtése szerint a horvátok megvárták, míg hazánk átadja Lengyelországnak az Európai Unió soros elnökségét, majd kérték Hernádi kiadatását.
Mint ismert, a horvát sajtó szerint Ivo Sanader egykori kormányfő tízmillió eurót vett át Hernádiéktól annak fejében, hogy átengedte a magyar olajvállalatnak az INA irányítását. A vesztegetést a Mol korábban határozottan visszautasította.
A Mol-ügy Horvátországban kőkemény belpolitikai kérdés lett, része az idei választási csatározásoknak.
A hétvégén a horvát vádaknak némileg ellentmondó információ látott napvilágot, mely szerint már 2008-ban tudott a kormányzó párt, a horvát demokraták teljes vezetése (HDZ), és nem csak egyedül Ivo Sanader korábbi miniszterelnök arról, hogy a kisebbségi részvénytulajdonos Mol megkapja az irányítási jogot az INA-ban - állítja honlapján egy erre vonatkozó prezentációra hivatkozva az index.hr. A horvát internetes lap szerint nem igaz Jadranka Kosor jelenlegi kormányfő - korábban miniszterelnök-helyettes - állítása, hogy a tavaly óta Ausztriában kiadatási őrizetben lévő Sanaderen kívül senki nem tudta, hogy a Mol és a horvát kormány közötti részvényesi megállapodást miként akarták módosítani.
Az internetes lap emlékeztet arra: a horvát kormányzópárt vezetői számos hasonló prezentációval találkoztak és többször tárgyaltak erről a témáról, ami nem jelenti azt, hogy tudhattak arról, ha Sanader valóban kenőpénzt fogadott el. Azt azonban bizonyíthatja, hogy nem egyedül a volt kormányfő, hanem az egész HDZ vádolható "hazaárulással" - olvasható a horvát internetes oldalon.