A vitaindító után a résztvevők számos érdekes témát és kérdést vetettek fel, illetve vitattak meg, úgy mint:
- Magyarországon a dotkom válság nem igazán érezteti hatását: beestünk egy házibuliba a vége előtt nem sokkal, így ugyan nem mulattunk, de nem is leszünk másnaposak. A technológia ésszerű használata és elterjedése viszont továbbra is fontos marad.
-
- Mi lett az így felhalmozódó óriási mennyiségű pénzzel? Befektették vagy nem, esetleg valóban luxusjavakra költötték? Felmerült a kérdés, hogy létezik-e a történelemben egy olyan vonulat, hogy a gazdaságilag felfutó időszakban megtermelődő pénzfelesleget a gazdaságon kívül elfecsérlik?
-
- Lehet-e általános gazdasági recesszióról beszélni, vagy csak egy szűk terület válságáról? A munkanélküliségi ráta és az inflációs nem mutatja, hogy a válság átfogó volna.
-
- A dotkom jelenség pozitívumai: az új gazdaság hatására felértékelődött az emberi tőke, a csapat-építés, a tudásmenedzsment, a vevő, a kapcsolat-építés, a hagyományos cégek nyitása az új technológiák felé.
-
- Az értéklánc lerövidülése a gyártó és a fogyasztó segítségével lehetővé válik az Interneten. De ennek ellenére sok termék már nem is igazán különbözik egymástól (pl. autó: ugyanarra az alvázra építkeznek) csak a dizájn és a branding.
-
- A "dotkom buktából" megtanultuk, hogy a sebesség alárendelődik a profitnak: ha a profithoz gyorsaság kell, akkor az megmarad. De manapság számos technológia már készen áll, miközben nem tudni, hogy mire fogják használni a vevők, kell-e majd nekik (pl. SMS: senki nem gondolta volna, hogy ez ennyire sikeres lehet, miközben a WAP ekkorát bukik).
A rövid felsorolás persze nem pótolhatja a részvételt, ami sokkal pergőbb és érdekesebb volt.
Amennyiben további információkat szeretnének a szakmai klubról vagy a vitanappal kapcsolatban kérjük keressék Pintér Róbertet az alábbi email címen:
[email protected].