Az emberi jogi szervezetek már évek óta keményen kritizálják a Nike-t a gyáraiban dolgozók munkakörülményei miatt. A cég a napokban tárta nyilvánosság elé a témáról készített jelentését, amelyből kiderül, hogy gyárai negyedében valóban komoly problémák vannak: a munkabérek alacsonyak, gyakori a túlórázás, hiányoznak a szakszervezetek, a munkabiztonsági előírásokat nem tartják be, és az alkalmazottak ki vannak téve főnökeik lelki és szexuális zaklatásának.
Phil Knight, a cég elnöke beismerte, hogy eddig nem törődtek a problémákkal súlyuknak megfelelően, de gyors változásokat ígért, és kifejezte reményét, hogy a Nike rövidesen a világ egyik vezető cégévé válhat a társadalmi felelősségvállalást tekintve. Debora Spar, a harvardi egyetem professzora a most közzétett jelentést úgy kommentálta: "a Nike, úgy tűnik, fordulóponthoz érkezett. A cég topmenedzserei eddig úgy gondolkoztak: 'nem tudom, mi történik a gyárainkban, de azt sem tudom, hogy egyáltalán tudnom kéne-e'. Most már tudják a választ."
A Nike gyáraiban 620 ezer ember dolgozik világszerte, 75 százalékuk ázsiai. A cég legtöbb gyára - szám szerint 124 - Kínában van, de Thaiföldön, Indonéziában, Vietnamban, Koreában és Malajziában is számos gyáregységet telepített. A dolgozók többsége 25 év alatti nő. Az elmúlt két évben öt esetben indítottak eljárást gyerekek illegális foglalkoztatása ellen.
Menedzsment Fórum
A Nike véget vet a dolgozók szenvedéseinek
A Nike a napokban nyilvánosságra hozta jelentését a gyáraiban dolgozók sokszor rendkívül rossz munkakörülményeiről, és arról, hogyan kíván mindezen változtatni, írja a BBC.com.