6p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Osztalékkivétel és összeolvadás miatt 88,9 százalékkal csökkent az Index.hu saját tőkéje 2010-ben, bár a médiatársaság nyereséges évet zárt. A magyar online médiapiacot uraló másik cég, az Origo.hu milliárdos buktát volt kénytelen elkönyvelni tavaly, miután 80 százalékkal emelkedtek bérköltségei. Online médiakörkép.

Felemás gazdálkodási évet zártak tavaly a legnagyobb hazai online kiadók. Egy részük a 2009-es évhez hasonló eredményeket produkált, vagy jobb esetben, csökkenteni tudta a veszteség mértékét. Ezzel szemben másoknál több százmillió forintos osztalék szétosztására is sor kerülhetett.(Cikkünkben kifejezetten csak azokat a kiadókat vettük górcső alá, melyek önálló cégben végzik online tevékenységüket.)

Akik veszítettek…

Origo.hu: veszteségek ellenére bővülés

Az Origo Média és Kommunikációs Szolgáltató Zrt. 2010-ben növelni tudta az árbevételét az előző évhez képest, hiszen 3,7 milliárd után 4,4 milliárd forintot realizált. Ennek 61 százalékát a reklámbevételek jelentették 2,6 milliárd forint összegben. A cég exporttevékenységből származó bevétele 97 millióról 135 millióra emelkedett, melynek egy jelentős része Gibraltárból folyt be.(Ezek vélhetően különféle online fogadójátékok működtetéséből származhatnak.)

Bár a cég bevételei tavaly 19 százalékkal nőttek, és az anyag jellegű ráfordítások pedig bő 10 százalékkal csökkentek, a társaság üzemi eredménye egy jottányit sem javult, sőt a veszteség mértéke 1,5 milliárd felé nőtt. Az okok pedig a több mint duplájára nőtt értékcsökkenési leírásra, valamint a 80 (!) százalékkal  emelkedő személyi jellegű ráfordításokra vezethető vissza. Az Origo Média átlagos alkalmazotti létszáma ugyanis - a bővített tartalmi szolgáltatásoknak köszönhetően - 92 fővel 206 főre nőtt. A bérköltségek ismeretében kiderül, hogy egy alkalmazott átlagos bruttó bére 540 ezer forint volt havonta.

A 2009-ben elért eredményhez képest az Origo tavaly 100 millióval nagyobb veszteséget realizált, 1,3 milliárdos mínusz szerepel az adózott nyereség soron. A cégnek ezen felül még 3,8 milliárd forint további évekre átvihető elhatárolt vesztesége is van.

HVG Online Zrt.: mérséklődő veszteség

2010-ben az előző évhez képest a HVG Online-nak közel 120 millió forinttal, vagyis 16 százalékkal sikerült nagyobb árbevételt elérni – 787 millió forintot realizáltak. A közel 10 százalékkal emelkedő működési költségeken belül csak az anyagjellegű költségek mutattak nagyobb arányú változást - 549 millióról 609 millió forintra emelkedtek.

2010-ben a cég üzemi eredményében jelentős javulás mutatkozott, hiszen a korábbi 103 milliós veszteség után már csak 27 millió mínusz szerepelt a sor végén. Ennek is köszönhető az eredmény tekintetében elért javulás: a 98 milliós veszteséget 28 millióra tudták csökkenteni.

Ami a személyi jellegű kifizetéseket illeti, a HVG Online-nál a 2010-es évi átlagos statisztikai állományi létszám 39 fő volt, a bruttó bérköltség pedig 56,5 millió forintot tett ki, vagyis egy fő átlagos havi bruttó bére 120 ezer forint volt tavaly. (Ez az Origonál számolt bruttó bér mindössze 22 százaléka!)

A cég beszámolójából egyébként kiderül, hogy Christopher Mattheisen a Magyar Telekom Nyrt. elnök-vezérigazgatója tavaly jóhírnév sérelme miatt 100 milló forint nem vagyoni kár megtérítése iránt keresetet indított a társaság ellen.

… és akik nem

Index.hu: osztalék és zuhanó saját tőke

A Közép Európai Média és Kiadói Szolgáltató Zrt (CEMP Csoport) tagjaként működő Index.hu Zrt. 12 százalékkal, bő 300 millió forinttal tudta növelni az árbevételét, mely 2,78 milliárd forint lett 2010-ben. A társaságnál igen szigorú költséggazdálkodást folytattak tavaly, bár az anyag jellegű ráfordítások 11 százalékkal nőttek, a személyi jellegű kiadások 8 százalékkal csökkentek. Ráadásul az értékcsökkenési leírás is a felére esett, így az Index.hu-nál a 2009-es 55,8 milliós üzemi veszteség tavaly 326,9 milliós nyereségbe fordult át.

A jelentősebb adózott eredményt azonban a pénzügyi műveletek 246,5, valamint a rendkívüli eredmény 33,3 milliós vesztesége meghiúsította.  Az adózott eredmény így a 2009-es 97,2 milliós veszteség után 2010-ben 32,2 millió lett. Azonban ez a nyereség nem maradt az Index.hu-nál, miután a társaság tulajdonosa, a CEMP ezt az összeget, valamint további 216,7 millió forintot - a társaság eredménytartalékának a terhére - osztalékként kivett.

Az osztalék mellett az Index Video Zrt. beolvasztása is jelentősen, 237,5 millió forinttal csökkentette az eredménytartalék méretét, ami 2010 végére 386 ezerre csökkent a 2009-es 551,99 millióról. Ennek köszönhetően a társaság saját tőkéje 88,9 (!) százalékkal 55,3 millió forintra csökkent. Így az Index.hu saját tőke aránya az összes forráson belül 3,7 (!) százalékra csökkent.

A társaságnál egyébként 2010-ben 101 fő volt az átlagos munkavállalói létszám, ami 447,3 millió forintos éves bérköltséget "generált". Egy alkalmazott átlagos havi bruttó bére tehát 370 ezer forint volt. 

Net Média Zrt.: közel fél milliárdos osztalék

A CEMP a csoporthoz tartozó másik zászlóshajóval (pénzügyileg A zászlóshajóval), a Portfolio.hu-t is kiadó Net Média Zrt.-vel sem "bánt késztyűs kézzel", hiszen a társaságból 490 millió forint osztalékot, vagyis az Index.hu-nál látott összeg közel kétszeresét vette ki. És ehhez a tulajdonosnak még az eredménytartalékot sem kellett "megcsapolnia", mivel a Net Média 528 millió forintos adózott eredménnyel büszkélkedhetett 2010-ben.

Bár a társaság bevétele a 33 százalékkal megemelkedett exportértékesítésnek köszönhetően tavaly csak minimálisan csökkent, az anyagjellegű ráfordítások 15 százalékos csökkenése bőven fedezte a személyi jellegű ráfordítások 24 százalékos megugrását. Így az üzem eredmény szűk 5 százalékkal 596 millió forintra nőtt.

A Net Média bevételének megoszlása egyébként érdekesnek tekinthető, hiszen a nevében is médiacégnek deklarált társaság tavalyi 1,3 milliárdos bevételének csak a 37 százaléka (491 millió forint) volt hirdetési bevétel, míg a legnagyobb, 510 millió forintos tétel egyéb bevételként szerepel a társaság tavalyi eredményét bemutató kiegészítő mellékletben. Emellett exportként 159, a konferencia üzletág bevételeként pedig 113,7 millió forintot realizáltak.

A Net Médiánál tavaly átlagosan 43 fő volt alkalmazásban, akiknek éves bérköltsége 159,9 millió forintot tett ki. Vagyis egy átlagos alkalmazott havi bérlapján 310 ezer forint bruttó bér szerepelt.

A társaság a 104 millió forintos adófizetési kötelezettség, valamint a fentebb említett 490 millió forintos osztalék kifizetése után 38 millió forintos mérleg szerinti eredménnyel zárt. A CEMP egyébként igencsak "fejős tehénként" kezeli a Net Médiát, hiszen a 2009-es gazdálkodás pénzügyi eredményét, a 465,991 millió forintos adózott eredményt az utolsó "fillérig" kivette a cégből. A CEMP 2010-es eredménykimutatása szerint a média holding 2009-ben csak a Net Médiából jutott osztalékbevételhez.

Székely Sarolta

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!