Újabb makrogazdasági adatokra várva az MNB Monetáris Tanácsa hétfői ülésén valószínűleg nem csökkenti a kamatokat annak ellenére, hogy erős a forint és mérséklődik az infláció - vélték a Reuters által megkérdezett elemzők, többségük szerint február második felében várható újabb kamatvisszafogás.
A hírügynökség által csütörtökön és pénteken megkérdezett 11 elemző mindegyike arra számít, hogy a Monetáris Tanács ülésén szinten tartják a kamatokat, miközben a héten a lengyel jegybank 150 bázispontú, a cseh központi bank 25 bázispontú csökkentésről intézkedett. A 11 elemző közül 9 úgy vélte továbbá, hogy a Monetáris Tanács február 18-i ülésén 25-50 bázispontú kamatvágásról születik döntés.
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) tavaly 200 bázisponttal csökkentette a kéthetes betéti kamatot, amit idén további 75 bázisponttal gyengített; utoljára január 22-én 50 bázisponttal 9,0 százalékra mérsékelte azt. A Reuters jelentése szerint az elemzőket meglepte az utóbbi hetekben végrehajtott kamatcsökkentések mértéke, miközben az infláció jelentős mértékben, 6,8 százalékra gyengült decemberben a májusi 10,8 százalékról és várakozások szerint az ütem júniusra mintegy 5 százalékra csökken.
A megkérdezett elemzők azt mondták, hogy a MNB mielőtt újból kamatot csökkentene, megvárja a következő két hétben nyilvánosságra kerülő adatokat. Az MNB hétfőn közli a tavalyi éves folyó fizetési mérlegadatot és február 15-én ismertetik a januári inflációs mutatót. Elemzők véleményének konszenzusa szerint tavaly a magyar folyó fizetési mérleghiány 904 millió euróra mérséklődött az egy évvel korábbi 1,62 milliárd euróról, míg az éves szintű infláció januárban 6,4-6,5 százalékra süllyedt a decemberi 6,8 százalékról.
A Reuters konszenzusa szerint nem lesz kamatváltozás
Újabb makrogazdasági adatokra várva az MNB Monetáris Tanácsa hétfői ülésén valószínűleg nem csökkenti a kamatokat annak ellenére, hogy erős a forint és mérséklődik az infláció.