Augusztusban a második negyedévi gyorsjelentést elemző sajtótájékoztatón a vezérigazgató még öt százalék körüli bővülést prognosztizált.
Magyarországon a tavalyihoz képest forintban 5-7 százalékkal nagyobb árbevételt vár a Richter. Oroszországban euróban 25-30 százalék, Ukrajnában és a többi FÁK országban dollárban 25-30 százalékos árbevétel-növekedésre számít a társaság - tette hozzá Bogsch Erik.
Az Egyesült Államok piacán a múlt évi magas növekedéshez képest 25 százalékkal csökkenhetnek az eladások. A régi uniós tagországban a tavalyihoz hasonló árbevételt vár a társaság, míg az új tagországokat tekintve - Romániát és Lengyelországot nem számítva - 5-10 százalékos növekedés lehet euróban. Lengyelországban helyi valutában 5-10 százalékkal csökkenhetnek a bevételek, míg Romániában, szintén helyi valutában 5-10 százalékos növekedés várható.
A magyar gyógyszercég kedden tette közzé a nemzetközi számviteli szabvány szerint készült első három negyedévi gyorsjelentését. A konszolidált árbevétel 9,4 százalékos emelkedése mellett az adózott nyeresége éves összehasonlításban 54,1 százalékkal 57,67 milliárd forintra nőtt. Az egy Richter részvényre jutó nyereség (EPS) a tavalyi 2.015 forintról 3.082 forintra emelkedett. Az árbevétel 215,68 milliárd forint volt, amiből a belföldi értékesítés 7,6 százalékos éves növekedéssel 25,69 milliárd forintot tett ki.
A profit jelentős bővülése az előrehozott oroszországi kiszállításoknak volt köszönhető. Az ott szeptember elsején hatályba lépő szabályozásokra felkészülve július-augusztusban kéthavi többletbevételt jelentett az orosz piacon.
Bogsch Erik kiemelte, hogy Magyarországon hosszú idő után részben a mérsékeltebb árcsökkentés és az új termékek bevezetése miatt ismét emelkedett a forgalom.
Beruházásokra az első kilenc hónapban 19 milliárd forintot fordított a Richter, az év egészében várhatóan 25 milliárd forintot fog. Ennek döntő hányadát az anyacégnél, Magyarországon költik el, és nagy részt a biotechnológiai beruházásokhoz kapcsolódik.
A vezérigazgató kérdésre válaszolva hangsúlyozta, hogy a gyógyszeripar 2003 óta fizet különadót, ami 2007 óta jelentős mértékű. Ez a teher az idei 50 milliárd forint befizetéssel együtt meghaladja a 100 milliárd forint kiadást jelentett a magyarországi gyógyszergyártóknak.
Az osztalékpolitikát érintő kérdésre Bogsch Erik azt mondta: "ha minden rendben alakul, az ügyvezetés szeretne következetes maradni a 25 százalékos osztalék mértékéhez".
Az októberben bejelentett két akvizícióval kapcsolatban a vezérigazgató elmondta: a svájci PregLem megvásárlása csökkenti az egy részvényre jutó profitot, a másik, a német Grünenthal fogamzásgátlóval foglalkozó üzletágának megvásárlása pedig növeli azt. Azt, hogy ennek a kettőnek végül milyen hatása lesz jövőre, majd a Grünenthal-tranzakció decemberben várható zárása után közlik.
Bogsch Erik emlékeztetett arra, hogy a Grünenthal vételára 236,5 millió euró, de a tranzakciót csak a német versenyhivatal jóváhagyása után, várhatóan decemberben lehet lezárni. A PregLem értéke legfeljebb 445 millió svájci frank, amiből 150 milliót már kifizetett a Richter, a többit különböző mérföldkövekhez kötik. A Richter kötelezettséget vállalt 100 svájci frank tőkeemelésre is, amiből a PregLem termékek forgalomba kerülésének támogatására fordítanak.
MTI