4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

"Egyelőre nincsenek információink a sajtóban megjelent 100 milliárd forintos megtakarítási csomagról a gyógyszerkassza esetében, ennek hiányában a 2011-es előrejelzések készítésekor a jelenlegi állapotot vettük figyelembe" - mondta a Richter keddi sajtótájékoztatóján Bogsch Erik, a társaság vezérigazgatója. A cég az idei évre jelentős profitcsökkenést vár elsősorban a marketingköltségek emelkedése és a várhatóan eltűnő pénzügyi eredmény miatt. Mfor.hu-tudósítás.

Kedd hajnalban közölte 2010-es eredményeit a Richter, a számok árbevételben 275,3 milliárd forintot mutattak, ami 3 százalékkal volt magasabb a 2009-es értéknél. Ennél jóval nagyobb mértékben, 33,1 százalékkal nőtt az adózott eredmény, ami 67,8 milliárd forintot tett ki az egész évben. Ugyanakkor a tavalyi év negyedik negyedéves számai nem voltak túl fényesek.

Oroszország húzta a számokat tavaly

"2010-ben Oroszország jelentette a pozitív oldalt a társaság számára a kiszámítható gazdasági környezet miatt. A harmadik negyedévben jelentős előszállításaink voltak az orosz piacon, ezek pozitív hatása a negyedik negyedévben érződött" - emelte ki a sajtótájékoztatón Bogsch Erik. Ukrajnában és a többi egykori FÁK-országban stabilizálódás volt megfigyelhető, ezek az országok is egyre nagyobb súllyal szerepelnek a Richter árbevételében.

A társaság életében az EU-tagállamokon belül továbbra is a régió a meghatározó, az értékesítések 72 százaléka a környező országokban realizálódott. A régión belül Lengyelországban csökkent a cég forgalma tavaly, Romániában viszont sikerült növelni az eladásokat, de jelentős kintlevőségei vannak a gyógyszergyártónak.

Az amerikai piacon tavaly 16,5 százalékkal csökkent az értékesítés árbevétele, mely így 29,8 milliárd forintot tett ki. Az Egyesült Államokban továbbra is elsöprő többséget képvisel a nőgyógyászati termékek értékesítése, mely a teljes árbevételen belül 97 százalékot tett ki 2010-ben - vázolta fel Bogsch.

A magyar piaccal kapcsolatban a Richter vezérigazgatója kiemelte: tavaly végre sikerült ismét növekedést elérni, ami nagyrészt az új termékek bevezetésének és az értékesítési hálózat növelésének volt köszönhető.


Egyelőre nem tudnak a kassza megvágásáról

"Egyelőre nincsenek információink a 100 milliárd forintos megtakarításról a gyógyszerkassza esetében, ezért az idei előrejelzések készítésekor a jelenlegi állapotból indultunk ki" - emelte ki Bogsch Erik. A Richter vezérigazgatója hozzátette: reméli, hogy a koncepció elkészülte után lesz egyeztetés arról, hogyan tervezi a kormány a megtakarítást.

"Szerintünk a normatív támogatásokon már nem lehet vágni, mivel ott az utóbbi években mintegy 60 milliárdos csökkenés történt. A szakorvosok által felírt gyógyszerek esetében pedig a keret csökkentése jelentős konfliktusokat okozna a multinacionális vállalatokkal, kérdés, hogy ezt a konfliktust a kormány felvállalja-e" - vélekedik a Richter vezérigazgatója.

Áldozat lesz az idei év

2011-ben a hazai piacon stagnálásra számít a Richter, míg a régióban a lengyel piac 5 százalékos növekedést hozhat, Romániában pedig stagnálhatnak a bevételek lejben. Az EU-piacon is növekedésre számít a cég, a tavaly novemberben megvásárolt Grünenthal-portfólió 45 millió eurós pluszbevételt hozhat idén. Az orosz piacon januártól rubelben számolják el a bevételeket, euróban 5 százalékos növekedést várnak idén, Ukrajna ennél nagyobb, 10 százalékos pluszt jelenthet dollárban. Az amerikai piacon a tavalyi után újabb nagyon jelentős visszaesésre számít a Richter, Bogsch szerint 35 százalékkal eshetnek vissza idén a bevételek. "Mindezek nagyjából a kis- és nagykereskedelem nélkül változatlan árbevételeket jelenthet az idei évben a vállalat életében" - véli a vezérigazgató.

A társaság arra számít, hogy az idén az árbevétel 12-13 százaléka lehet a kutatás-fejlesztés költsége a tavalyi 11,2 százalék után. Mindez azt jelenti, hogy a 2010-es 30,8 milliárd forintot követően 35 milliárd forint körül lehetnek idén a K+F beruházások. A CAPEX-beruházások 2011-ben nagyjából 24 milliárd forintot tehetnek ki, ez majdnem kizárólag Magyarországot érinti.

"Mindezek mellett a tavalyi több mint 8 milliárd forint után az idén egyáltalán nem biztos, hogy lesz pénzügyi eredmény, mindezek alapján pedig nagyon jelentős profitcsökkenéssel számolunk idén" - emelte ki Bogsch Erik. A vezérigazgató szerint az idei év a további potenciállal rendelkező fejlesztésekkel kapcsolatos áldozatokról fog szólni. A vezérigazgató hozzátette: az euró árfolyamában minden egy forintos változás 300 millió forintot jelent a Richter nettó eredményében.

A szintén tavaly ősszel megvett svájci PregLem fő termékével, az Esymával kapcsolatban a társaság vezére elmondta: elkezdődött a törzskönyvezési folyamat, reményeik szerint 2012 első félévében a boltokba kerülhet a gyógyszer.

Beke Károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!