Kedd hajnalban közölte 2010-es eredményeit a Richter, a számok árbevételben 275,3 milliárd forintot mutattak, ami 3 százalékkal volt magasabb a 2009-es értéknél. Ennél jóval nagyobb mértékben, 33,1 százalékkal nőtt az adózott eredmény, ami 67,8 milliárd forintot tett ki az egész évben. Ugyanakkor a tavalyi év negyedik negyedéves számai nem voltak túl fényesek.
Oroszország húzta a számokat tavaly
"2010-ben Oroszország jelentette a pozitív oldalt a társaság számára a kiszámítható gazdasági környezet miatt. A harmadik negyedévben jelentős előszállításaink voltak az orosz piacon, ezek pozitív hatása a negyedik negyedévben érződött" - emelte ki a sajtótájékoztatón Bogsch Erik. Ukrajnában és a többi egykori FÁK-országban stabilizálódás volt megfigyelhető, ezek az országok is egyre nagyobb súllyal szerepelnek a Richter árbevételében.
A társaság életében az EU-tagállamokon belül továbbra is a régió a meghatározó, az értékesítések 72 százaléka a környező országokban realizálódott. A régión belül Lengyelországban csökkent a cég forgalma tavaly, Romániában viszont sikerült növelni az eladásokat, de jelentős kintlevőségei vannak a gyógyszergyártónak.
Az amerikai piacon tavaly 16,5 százalékkal csökkent az értékesítés árbevétele, mely így 29,8 milliárd forintot tett ki. Az Egyesült Államokban továbbra is elsöprő többséget képvisel a nőgyógyászati termékek értékesítése, mely a teljes árbevételen belül 97 százalékot tett ki 2010-ben - vázolta fel Bogsch.
A magyar piaccal kapcsolatban a Richter vezérigazgatója kiemelte: tavaly végre sikerült ismét növekedést elérni, ami nagyrészt az új termékek bevezetésének és az értékesítési hálózat növelésének volt köszönhető.
Egyelőre nem tudnak a kassza megvágásáról
"Egyelőre nincsenek információink a 100 milliárd forintos megtakarításról a gyógyszerkassza esetében, ezért az idei előrejelzések készítésekor a jelenlegi állapotból indultunk ki" - emelte ki Bogsch Erik. A Richter vezérigazgatója hozzátette: reméli, hogy a koncepció elkészülte után lesz egyeztetés arról, hogyan tervezi a kormány a megtakarítást.
"Szerintünk a normatív támogatásokon már nem lehet vágni, mivel ott az utóbbi években mintegy 60 milliárdos csökkenés történt. A szakorvosok által felírt gyógyszerek esetében pedig a keret csökkentése jelentős konfliktusokat okozna a multinacionális vállalatokkal, kérdés, hogy ezt a konfliktust a kormány felvállalja-e" - vélekedik a Richter vezérigazgatója.
Áldozat lesz az idei év
2011-ben a hazai piacon stagnálásra számít a Richter, míg a régióban a lengyel piac 5 százalékos növekedést hozhat, Romániában pedig stagnálhatnak a bevételek lejben. Az EU-piacon is növekedésre számít a cég, a tavaly novemberben megvásárolt Grünenthal-portfólió 45 millió eurós pluszbevételt hozhat idén. Az orosz piacon januártól rubelben számolják el a bevételeket, euróban 5 százalékos növekedést várnak idén, Ukrajna ennél nagyobb, 10 százalékos pluszt jelenthet dollárban. Az amerikai piacon a tavalyi után újabb nagyon jelentős visszaesésre számít a Richter, Bogsch szerint 35 százalékkal eshetnek vissza idén a bevételek. "Mindezek nagyjából a kis- és nagykereskedelem nélkül változatlan árbevételeket jelenthet az idei évben a vállalat életében" - véli a vezérigazgató.
A társaság arra számít, hogy az idén az árbevétel 12-13 százaléka lehet a kutatás-fejlesztés költsége a tavalyi 11,2 százalék után. Mindez azt jelenti, hogy a 2010-es 30,8 milliárd forintot követően 35 milliárd forint körül lehetnek idén a K+F beruházások. A CAPEX-beruházások 2011-ben nagyjából 24 milliárd forintot tehetnek ki, ez majdnem kizárólag Magyarországot érinti.
"Mindezek mellett a tavalyi több mint 8 milliárd forint után az idén egyáltalán nem biztos, hogy lesz pénzügyi eredmény, mindezek alapján pedig nagyon jelentős profitcsökkenéssel számolunk idén" - emelte ki Bogsch Erik. A vezérigazgató szerint az idei év a további potenciállal rendelkező fejlesztésekkel kapcsolatos áldozatokról fog szólni. A vezérigazgató hozzátette: az euró árfolyamában minden egy forintos változás 300 millió forintot jelent a Richter nettó eredményében.
A szintén tavaly ősszel megvett svájci PregLem fő termékével, az Esymával kapcsolatban a társaság vezére elmondta: elkezdődött a törzskönyvezési folyamat, reményeik szerint 2012 első félévében a boltokba kerülhet a gyógyszer.
Beke Károly
mfor.hu