A Solvo pozitív példa arra, hogy a kockázati tőkét ki lehet vásárolni, s ezt követően saját finanszírozásból is lehet sikeres egy cég - hangzott el az értékelésen. Az 1999-ben alapított vállalkozás nyereséget termel, és ez különösen annak fényében érdem, hogy a hasonló méretű biotechnológiai cégek általában folyamatos tőkepótlásra szorulnak.
"Egy innovatív és multinacionális szoftverhálózatot kívántunk felépíteni, azért választottuk 2004-ben a tőzsdét" - nyilatkozta az mfor.hu-nak Keresztesi János, a szintén elismerésben részesült Freesoft vezérigazgatója. Tőzsdei kibocsátás vagy tőkeemelés útján a cég külföldi képviseleteket alapított, új üzletágakat és exporttermékeket fejlesztett ki. A zsűri többek között azért díjazta a vállalatot, mert tevékenységével igazolta: Magyarországon a tőzsdén keresztül is lehet fejlődni.

Az MFB fejlesztési tőkét helyez ki
"Dicsérni jöttem a tőkét, nem temetni" - mondta Czirják Sándor, az esemény főszponzoraként funkcionáló Magyar Fejlesztési Bank (MFB) vezérigazgatója. A pénzintézet kockázati tőkebefektetésekkel is foglalkozik, de mivel elsősorban nem a nyereség maximalizálása, hanem a gazdaság élénkítése motiválja, fejlesztési tőkének nevezi ezt.
Czirják Sándor szerint a hazai vállalatok nincsenek könnyű helyzetben: versenyképesnek kell lenniük a globalizált piacon, miközben tőkehiányosak, és helyzetük hátrányos a viszonylag magas kamatok és a korlátolt hitelezhetőségük miatt. A vezérigazgató lát esélyt arra, hogy a jövőben a tőkésítettség Magyarországon is lényegesen javuljon. Erre a megoldást elsősorban az EU-tól érkező források jelenthetik.

Krajcsi Péter (jobbról), a Solvo tudományos vezetője a díjátadáson
Javulni fog a cégek tőkésítettsége
Fényes jövő elé néz a kockázati tőke - emelte ki ezzel egybehangzóan Egyed Géza. A gazdaságfejlesztési szakállamtitkár szerint Európa csakis úgy lehet versenyképes a feltörekvő Ázsiával és az USA-val szemben, ha tudástermékeket állít elő, és ebben komoly szerepet tölthet be a kockázati tőke. Az államtitkár utalt arra is, hogy a jövőben mintegy 40 milliárd forintos állami keret áll az üzleti értéket teremtő cégek rendelkezésére a társfinanszírozáshoz.
A kockázati tőkét népszerűsíti
A Év Vállalata Díjjal, amelyet kilencedik alkalommal ítéltek oda, a Magyar Kockázati és Magántőke Egyesület a rendkívüli gazdasági teljesítményeket ismeri el. A fogadással, üzletember-találkozóval és konferenciával egybekötött több napos rendezvény nem titkolt célja, hogy a kockázati üzleti modell sikerére hívja fel a figyelmet.
Más cégek is kaptak elismerést
Az egyesület szakmai elismerésben részesítette például az Állami Nyomda Nyrt.-t, amelynek nagyfokú átalakítása mögött kockázati tőke áll. Szintén kitüntették az MFB által tőkésített Grafika Press Nyomdaipari Zrt.-t, a Thales Zrt.-t és az Arcus Interaktiv Group Zrt.-t.
Díjat ugyan nem, de pozitív kritikát kapott a multis évei során elhanyagolt, de sikeresen újjáélesztett Hélia-D márka. Az eseményen megemlítették a kertépítészettől a kávéüzletig sok mindennel foglalkozó Semiramis Kft. és a Századvég kimagasló teljesítményét. Az elmúlt években egyébként a Synergon, a Graphisoft, az Index, a Recognita, a Waberers, a Wallis és a Körte-Organica részesült már elismerésben.
Nagy Vajda Zsuzsa
Menedzsment Fórum