Az MTI-nek nyilatkozva a szóvivő a Magyar Nemzet szombati számában megjelent hírre reagált, amely szerint az Európai Bizottság vizsgálatot indított a VPOP ellen a Nemzetközi Közúti Fuvarozók Egyesületének (IRU) kérelme alapján. A lap szerint Brüsszel az eljárás során a magyar vámszerveknek a román határszakaszon kifejtett tevékenységét vizsgálja.
Sipos Jenő elmondta, hogy nem folyik vizsgálat, az Európai Bizottság csak tájékoztatást kért, amit a VPOP meg is adott. Hinfner Miklós, az IRU-hoz tartozó magyar fuvarozó szervezet, a Magyar Közúti Fuvarozók Egyesülete (MKFE) főtitkára úgy reagált, hogy magyar fuvarozók nem jeleztek problémát a TIR-egyezmény betartásával összefüggésben. Hozzátette, hogy a VPOP utasítást is kiadott a kifogásolt gyakorlat elkerüléséről.
A főtitkár információi szerint néhány külföldi fuvarozó cég azt kifogásolta, hogy TIR okmányokkal rendelkező fuvarozókat egy-két határállomáson, a TIR-igazolványok lefordítását követelve, a vámügynökséghez irányítottak, ami nem csak meghosszabbította, de költségesebbé is tette a határátkelést. Sipos Jenő ezzel kapcsolatban elmondta: a VPOP a TIR igazolványokat - az egyezménynek megfelelően - angol, magyar vagy a szomszédos ország nyelvén fogadja el, s csak akkor kér fordítást, ha ezek közül egyik sem áll rendelkezésre. (MTI)
Kapcsolódó anyagok
Uniós normákat biztosítanak a fuvarozóknak
60 ezer euró garanciát ér a TIR-igazolvány
Hadüzenet a bűnözésnek
A TIR-egyezmény szerint járnak el a vámosok
A szabályok szerint, a TIR-egyezménynek megfelelően jár el a Vám- és Pénzügyőrség Országos Parancsnoksága (VPOP) a TIR okmányokkal rendelkező fuvarozók határátléptetésénél - jelentette ki Sipos Jenő, a szervezet szóvivője.