Előnyök és hátrányok. Fantomcégek alapításától tartanak
Az UniCredit Banknál 2007 eleje óta van lehetőség az e-aláírással ellátott dokumnetumok befogadására, tudtuk meg Komócsi Sándor ügyvezető igazgatótól. A maximális biztonság érdekében a pénzintézet külön figyelmet fordít az elektronikus aláírások hitelességének vizsgálatára. A banki alkalmazottak gyakran találkoznak elektronikusan aláírt igazolásokkal, amelyek kezelése, ellenőrzése már a napi gyakorlatuk részévé vált.
Az ilyen típusú dokumentumok száma folyamatosan növekszik, és ez a tendencia minden bizonnyal folytatódik, összegezte eddigi tapasztalatait az ügyvezető igazgató.
Eltűnnek a papíralapú dokumentumok?
"Az a fejlett informatikai megoldás, amellyel felkészülünk a dokumentumok fogadására, teljesen automatizált módon képes vizsgálni az elektronikus aláírásokat, ezzel jelentősen egyszerűsítve és gyorsítva a folyamatot. Nem túl távoli az az idő, amikor a papíralapú, hagyományos, kézzel írt dokumentumokat felváltják az elektronikus aláírású iratok" - hangsúlyozta Komócsi Sándor.
Viszonylag kevés információ érkezik azonban a kisebb pénzintézetektől, közölte Zanyi Csaba, a cégalapítási ügymenetek korrdinálásával is foglalkozó Company Express Kft. ügyvezetője. Szerinte a legtöbb felhasználó rémétől, a számítógépes rendszerek lefagyásától sem kell ma már tartani. Annak meg végképp kicsi az esélye, hogy a cégbírósági és a banki rendszer egyszerre omlik össze. Sokan úgy vélik, hogy csupán azok az ügyvédek kifogásolják a rendszert, akik maguk is híján vannak a megfelelő infrastruktúrának.
Bár az ügyfeleknek lényegesen kényelmesebb az elektronikus út igénybevétele, a cégbírói vélemények megoszlanak a júliusi változásokról. Vannak, akik reformértékűnek tekintik, és fontosnak tartják, hogy a bírák ezentúl valóban az érdemi munkára, elsősorban a törvényességi felügyeleti eljárásokra összpontosíthatnak.
Mások azonban korántsem ennyire optimisták. Akad, aki a bírák ellenőrző szerepét látja veszni az új renddel, tekintve, hogy az egyórás cégbejegyzésnél a bíró csupán regisztrál majd, mert többre úgysem futja az idejéből. Sokan úgy vélekednek, hogy hiányoznak a kötelező e-út technikai és jogszabályi feltételei.
A hagyományos megbízhatóbb?
A közjegyzők közül sokan azzal érvelnek, hogy az aláírási címpéldány megbízhatóbb, mint az ügyvédi aláírásminta, tekintve, hogy biztos eszköz az ügyfél azonosításához, ugyanis azt csak közjegyző készítheti el, aki hozzáfér a BM adatbázisához, így ellenőrizni tudja az adatokat. Megvan a kockázata tehát, hogy az új rendszerrel több lehetőség nyílik fantomcégek alapítására.
Az elektronikus cégeljárás legszembetűnőbb előnyei közé sorolandó a gyorsaság, a költséghatékonyság, valamint az ügyintézési határidők lerövidülése. Nem beszélve arról, hogy a bejegyzési és változásbejegyzési kérelmek mellett a jogi képviselők a cégek számviteli beszámolóit is benyújthatják elektronikus úton - tízezer forintos költség helyett háromezer forintért.
Az e-bejegyzések elterjedését az is elősegíti, hogy az ügyvédeken és a közjegyzőkön kívül egyre több értékbecslő, végrehajtó, mi több, az APEH is rendelkezik elektronikus aláírással.
A Magyar Ügyvédi Kamara pedig külön szabályzatot alkotott arról, mit tekintsenek az ügyvédek mérlegelési szempontnak, amikor ügyfelük személyi igazolványának valódiságát ellenőrzik.
A cégaláírási nyilatkozat elkészítésének például egyértelműen ajánlott előzménye az adatellenőrzés, hacsak nincs az ügyvédnek biztos tudomása arról, hogy ügyfele adatai megfelelnek a valóságnak, tehát ha például az illető a rokona vagy a legjobb barátja.
Adatvédelmi követelmények miatt azonban a jogi képviselő az ellenőrzés megkezdése előtt írásban köteles tájékoztatni a felet az ellenőrzés lehetőségéről, céljáról és módjáról, a közreműködés esetleges megtagadásáról, valamint az ellenőrzött adatok felhasználásáról.
Simon Rita