A bankszakmára felkészítő oktatási intézmények az elmúlt évtizedben kibővültek, és az azokból kikerülő fiatalokból a mintegy 40 új kereskedelmi bank kialakította a maga törzsgárdáját. Ez azt is jelentette, hogy az igazi bankárok, a pénzintézetek tulajdonosai már nem kénytelenek olyan magas keresettel honorálni alkalmazottaikat. A bankokban a kezdő diplomások fizetése nagyjából 150-160 ezer forint bruttó, amihez egy év letöltése után még egy-két havi jutalom járulhat. Az osztályvezetők 350 és 500 ezer forint közötti összeggel szerepelnek a bérlistán.
[ajanlo=73][igazitas=left/]Ezzel párhuzamosan az egymással folytatott verseny költségeik leszorítására kényszeríti a pénzintézeteket, márpedig a költségek tekintélyes részét a bérek és a bérköltségek alkotják. A kényszerű takarékosság számos helyen kisebb vagy nagyobb mértékű létszámcsökkentést diktált. Elsősorban a Postabank fúziója az Erste Bankkal, valamint több kisebb bank összeolvadása volt az, ami leépítési hullámot vont maga után. Miközben az utóbbi két-három évben a nemzetgazdaság egészében jelentősen, 33 százalékkal emelkedtek a reálbérek, a bankokban nem, vagy alig növekedtek a jövedelmek.
A pénzintézetek újabban inkább front office dolgozókat, azaz olyan embereket keresnek és léptetnek elő a már az állományukban lévők közül, akik az ügyfelek kiszolgálására alkalmasak: akiknek kiváló a kommunikációs képességük, kulturált a megjelenésük, a viselkedésük, és egyéb adottságaik folytán is jól el tudják adni a bank termékeit. Különösen megbecsültek azok, akik befektetési tanácsadásra is alkalmasak, írja a Népszabadság.
A bankszakmában már nem nőnek a jövedelmek
A bankszektorban a gyors karrier és a csillagászati magaslatokba emelkedő kereseti lehetőség már jobbára csak a legendákban létezik. Az mindenesetre tény, hogy a pénzügyi szektorban jelenleg is a nemzetgazdasági átlag kétszeresét keresik az alkalmazottak, derül ki a Népszabadság cikkéből.