A banküzemi költségek kedvező alakulása mögött a személyi jellegű költségek inflációtól elmaradó növekedése, valamint a fizetett bérleti díjak és értékcsökkenésnek a tavaly év végi értékhez képest jelentősnek mondható csökkenése áll (19,8% ill. 10,3%). A fúziókkal is összefüggésben a banküzemi ingatlan (jelentős részben fiók-) racionalizálás a fizetett bérleti díjak csökkenése irányába mutat.
Az előzetes eredmények a szektor szintjén a portfolió javulására utalnak, az országkockázati céltartalékok (ez csak a bankok egy szűkebb részénél volt csak számottevő mértékű) és hitelezési veszteségre képzett céltartalékok átlagosan 30-40 százalékkal elmaradnak a 2000 év végitől, ezért az előrejelzett adó előtti eredmény a tavaly decemberi értékhez képest számottevően, 49%-kal magasabb értéket mutat. A javuló eredményeknek köszönhetően a kalkulált éves szintre vetített ROAA az egy évvel korábbi 1,0 százalékról 1,3 százalékra, a ROAE pedig 12,1 százalékról 15,0 százalékra javult az elmúlt esztendőben, a bankszektor egésze szintjén, természetesen változatlanul jelentős egyedi eltérésekkel.
A kereskedelmi bankok korrigált mérlegfőösszege a bővülő üzleti aktivitásnak köszönhetően az ügyfélhitelek dinamikájához hasonló mértékben 21,1%-kal nőtt az időszak során, de a szavatoló tőke ettől valamelyest elmaradva 20,0 százalékkal növekedett, ezért a vezető bankok tőkemegfelelési mutatójának átlaga mintegy 0,2 százalékkal csökkent. (A tőkemegfelelési mutatók számításakor az évközi eredményeket a szavatoló tőke esetében egyik időpontra sem kalkuláltuk bele.)
A bankszektor 2001. évi teljesítményéről
A bankszektor összes eszközének több mint 80 százalékát lefedő bankok, ezen belül az üzleti volumenük alapján meghatározó nagybankok előzetes adatai alapján 2001 a szektor egésze számára rekordév az eredményesség tekintetében.