2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Kínai részvételű atomerőmű-építési beruházásra vállalt többmilliárdos hitelgaranciát hétfőn a brit kormány, kilátásba helyezve egyben azt is, hogy a további hasonló nagy-britanniai beruházások kínai tervezésű nukleáris technológiával valósulhatnak meg.

Az állami garanciavállalás - amelyet a hivatalos kínai látogatáson tartózkodó George Osborne brit pénzügyminiszter jelentett be hétfőn - egyelőre 2 milliárd fontig (850 milliárd forintig) terjed, de a brit kormány az Európai Unió korábbi hozzájárulása alapján akár 16 milliárd fontig is kiterjesztheti a beruházás hitelgaranciáját.

A hétfőn bejelentett garanciavállalás a délnyugat-angliai Hinkley Point nukleáris létesítmény vitatott, többévi késésben lévő bővítési beruházását hivatott segíteni. A tulajdonos francia EDF energiaipari csoport egy 3200 megawattos egységet épít, amelyben két reaktor lesz. Az erőmű az éves brit áramszükséglet 7 százalékát termeli majd meg; ez hatmillió háztartás áramellátására lesz elegendő.

Az eredeti átadási határidő 2017 volt, de az EDF finanszírozási problémái miatt most már az is kérdéses, hogy az új, 2023-as határidő tartható lesz-e.

Az EDF elsősorban Kínában keres finanszírozási partnereket a 24,5 milliárd font (több mint tízezer milliárd forint) költségű beruházáshoz, és a hétfőn bejelentett brit kormánygarancia ennek elősegítését célozza.

Amber Rudd brit energiaipari miniszter - aki szintén Kínában tartózkodik - a Financial Timesnak elmondta azt is, hogy a brit kormány lehetővé akarja tenni egy kínai tervezésű atomerőmű felépítését egy másik helyszínen, a kelet-angliai Bradwell nukleáris létesítményében.

Rudd a londoni gazdasági napilapnak kijelentette: a kínai fél nagyon szeretné saját tervezésű nukleáris technológiáját meghonosítani Nagy-Britanniában. A brit biztonsági előírások ugyanis rendkívül szigorúak, és ha ezeknek a kínai technológia megfelel, az más piacokat is meggyőzhet a kínai tervezésű atomlétesítmények biztonságosságáról - mondta a brit energiaipari miniszter.

A Financial Times kiemeli, hogy az angliai beruházás lehet az első kínai tervezésű nukleáris energiatermelő létesítmény Nyugaton.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!